Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 15:11
 
DEMİRCİ ÖZEL VATANDAŞLARLA BULUŞTU
Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliklerinde Özel Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
Çayırova Haberi
DEMİRCİ ÖZEL VATANDAŞLARLA BULUŞTU

3.5 yıllık hizmet süresi boyunca yaptığı tüm projelerde engelli vatandaşlara öncelik tanıyarak engellilerin aile yaşamından, kent yaşamına, istihdamından sosyal güvenliğine, kadar her konuda düzenlemeler getirerek fırsat eşitliği imkânı sunma adına ciddi adımlar atan Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hazırlanan programda özel vatandaşlarımızla bir araya gelip yemekte ağırladı. Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda masaları tek tek dolaşarak engelli vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Demirci, tüm katılımcılarla yakından ilgilendi.

Engelli Vatandaşlara Yönelik Hem Yerelde Hem De Genelde Önemli Kararlar Alındı

Hep beraber yenilen yemeğin ardından programın açılış konuşmasını yapan Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, engelli vatandaşlara ve ailelerine yönelik hem yerelde hem de genelde önemli kararların alındığını belirtti. 2002’den bu yana çok önemli düzenlemeler yapıldığını kaydeden Demirci: “2005 yılında ilk Engelli Kanunu çıkartan hükümetimiz 2010 yılında engellilerle ilgili yapılacak düzenlemelerin eşitlik ilkesini bozmayacağı anayasa hükmüne bağlandı. 2013 yılında yasa ve mevzuattaki engellileri rahatsız eden ifadeler kaldırıldı. Özel Eğitim Kurumlarındaki kaynaştırma sınıflarındaki öğrenci sayısı 53 bin den 250 binin üstüne çıkarıldı. Engelli kardeşlerimiz okullara ücretsiz taşınmaya başlandı. 50 bin öğrenci ücretsiz okullara taşınıyor. Kamuda çalışan toplam engelli sayısı 5.700’den 40.000’in üzerine çıkarıldı. Kamu ve Özel Sektörde engelli yeni işçi istihdamı yıllık ortalama 10.000’den 35.000’e  çıkarıldı. İlk defa engelli kardeşlerimizden öğretmen ataması yapıldı. Yaklaşık 2.000 engelli öğretmen işe alındı. 2018’de kamuda 5.000 yeni engelli alımı planlandı. Engelli maaşları 2002’de 24 liraydı. Bu yıl itibariyle engellilik durumuna göre yaklaşık 1.400 lirayı aştı. Engelli kardeşlerimize bakanlara yönelik 2007 yılında ilk kez evde bakım aylığı uygulamasına başlandı. Bu kapsamda engelliye evde bakan yakınları 1.000 liranın üzerinde maaş alıyor. 30 engelliye 1 bakım elemanı düşüyordu. Şu an 6 engelliye 1 eleman düşüyor. Engellilerimize vergi avantajlarından emekliliğe kadar farklı avantajlar sağlandı” dedi.

 

 

Engelsiz Bir Şehir Kurmayı Hedefliyoruz

Genel hizmetlerin yanı sıra Çayırova’da belediye olarak engelsiz şehir oluşturmak için büyük gayret sarf ettiklerinin altını çizen Başkan Demirci: “Engelli vatandaşlarımız için her türlü engeli ortadan kaldırmaya, onların hayatını kolaylaştırmaya, daha yaşanabilir şehirler ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Sağlık, eğitim ve benzeri her türlü hizmete kolayca ulaşmaları için EKM Birimimiz ve tam teşekküllü engelli aracımızla hizmetinizdeyiz. Engelli öğrencilerimizin okula ve her türlü eğitim ihtiyacına erişmesi için servis hizmetleri veriyoruz. Onlara haklarıyla ilgili bilgilendirmede bulunuyor, kamu idarelerinde rehberlik hizmeti sunuyoruz. Akülü araç temin ediyoruz. Ayrıca şehrin belirli yerlerine yaptığımız şarj istasyonlarıyla hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bu hizmetlerimizi artırarak ve çeşitlendirerek devam ettireceğiz. Özellikle engellilerimizin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın içinde daha çok olmaları yönünde projeler yapacağız.

Hareketle Kaldır Engelleri

“Hareketle Kaldır Engelleri” projesiyle otizm ve down sendromlu 35 öğrencimize spor yapma imkânı sunuyoruz. Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz ve Beyaz Ay Derneğimizle işbirliği içinde uzman eğitmenlerimizle hizmet veriyoruz. Sporla birlikte sağlıklarını, özgüvenlerini kazanıyorlar. Sosyalleşiyorlar.

Yeni bir Engelsiz Yaşam Merkezi

Belediyemiz bünyesinde Yeni bir Engelsiz Yaşam Merkezi kurmak için planlama çalışmalarına başladık. İçerisinde günübirlik kreşiyle, mesleki, sanatsal ve beceri kurslarıyla, spor ve kültür salonlarıyla, özel parkıyla, sosyal hizmet merkeziyle tam teşekküllü bir Engelsiz Yaşam Merkezi’ni ilçemize kazandıracağız. Her şeyin üstesinden gelebiliriz. Yeter ki kalplerde, gönüllerde, zihinlerde engellerimiz olmasın. Bunun yerine sevgi ve hoşgörü olsun. Hepimiz birer engelli adayı olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Sosyal hayatın içinde var olduklarında, fırsat verildiğinde, çok güzel şeyler ortaya koyabileceklerini hepimiz biliyoruz. Siz özel kardeşlerimizin ve fedakâr ailelerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü canı gönülden kutluyorum. İnşallah önümüzdeki yıl engelliler günümüzü yeni Yaşam Merkezi’mizde kutlayacağız” dedi. 300'ü aşkın engelli ve ailesinin katıldığı programda Bilgievi ve Gençlik Merkezi Müzik Kulübü öğrencileri türküleriyle geceye renk kattı. Ayrıca Çayırova Belediyesi’nin gençlik projelerinden biri olan Hedef Gelecek Projesinin Lider Gençleri, programda görev alarak sosyal sorumluluk örneği sergilediler.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEMİRCİ, ÖZEL, VATANDAŞLARLA, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı