Haber Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 18:08
 
Demirci ve Köşker İzmit'te Buluştu
Kocaeli Büyükşehir Şubat ayı meclis toplantısında Kent Konut ile ilgili iddialar hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,” Kent Konut, milletin malı. Kent Konut, konut yapmakla yükümlü. Sayıştay raporunda kabul edilmeyen bir rapor gerçek bir rapor değildir” dedi
Kocaeli Haberi
Demirci ve Köşker İzmit'te Buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis oturumu Fuar içinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis oturumuna Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaparken Toplantıda 114 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda CHP grubu, Kent Konut ile ilgili yayınlanan Sayıştay raporu, usulsüz indirim yapması iddiaları ve Yıldız Konutları ile ilgili soru önergeleri sundu.

LEKELEMEK DOĞRU DEĞİL 

Geçtiğimiz haftalarda Kent Konut ile ilgili şok bir rapor ortaya çıkmıştı. Sayıştay raporuna göre 824 bin 645 TL’nin eksik olduğu belirlenmiş hatta genel müdürün belediye şirketinin yaptırdığı konutları el altından sattığı öne sürülmüştü. Bu iddialar üzerine CHP’li meclis üyeleri meclise soru önergesi verdi. Soru önergesi üzerine açıklama yapma gereği duyan Karaosmanoğlu, “Kent Konut, milletin malı. Kent Konut, konut yapmakla yükümlü. Sayıştay raporunda kabul edilmeyen bir rapor gerçek bir rapor değildir. Bunun dışındakiler ise sadece denetimin görüşüdür. Hiçbir şirketimizde bizim bilgimiz dahilinde siyasilerin haksız kazanç yapması mümkün değildir. Bazı işlemlerde teknik hata yapılmış olabilir, yanlış hesap da mutlaka döner. Ancak rapordan dolayı tamamen bir kurumu lekelemek doğru değildir” dedi

HAKSIZ KAZAN SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Karaosmanoğlu, “Bizim bilgimiz dahilinde siyasilerin elde ettiği haksız kazanç söz konusu değildir. Neresi söz konusu olursa olsun belki teknik hata, usule uymayanlar olabilir, herkes yaptığının karşılığını alabilir. Sayıştay denetçisinin yazdığı bir gözlemden dolayı bir kurumu kötülemek olmaz” dedi. Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Tahir Büyükakın da konuyla ilgili söz alarak, “Sayıştay hukuki denetim de mevzuata aykırılık tespit ederse kamu zararı oluştuğunu söyler. Bu ilgililerden tanzim edilsin der. Hukukilik denetimi için yargı prosedürü öngörülür. Düzenlilik denetiminde ise bu öngörülmez. Mevzuata aykırı harcama yapıp yapılmadığı tespit edilmez. Sayıştay’ın raporu da düzenlilik raporundandır. Denetçilerin yazdığı raporu değerlendirmeye alan kurumlar hüküm verirler, denetçilerin raporu haklı bulurlarsa ilgili kişilere tanzim hükme çarptırılırlar” dedi.

 50 MİLYON ZARAR DOĞRU DEĞİLDİR

Büyükakın, denetim raporunda geriye dönük olarak 8 yılın denetlendiğini ve ortaya çıkan 8 konuyu da açıkladı. Büyükakın, “Denetçinin raporu sadece denetçiyi bağlar. Geriye dönük 8 yıl denetlendi. 8 konudan bahsedildi. Arsa maliklerine gecikme ödemesinde bulunuldu bunu yapamazsınız diyor. Aynı görüşte değiliz Sayıştay ile zaten cevabımızı da ilettik. 50 milyonluk zarar da doğru değildir. Biz sayıştay denetçisinin raporundaki rakamları topladık 56 milyon TL zarar çıkıyor. Biz eğer bu tür denetim raporlarında yargılama imkanı olsaydı bunların hiçbirinin aleyhimize sonuçlanmayacağından eminiz. Denetim raporunu etkilemeyen hususlar diye bir başlık da var. İftar organizasyonundan bahsedilmiş. Ramazan ayından 3 ay sonra iftar yapıldığı söylendi. İftar faturası iftardan önce kesilmez, iftardan sonra kesilir. Yapılan iftar için faturayı 3 ay sonra niye kestin demeyi size bırakıyorum. Bu kurum bu yıl 20 milyon TL kar belirttik. Çok sağlam şekilde yoluna devam ediyor. Bu şirket bu kentin malıdır. Anonim şirketin verileri bu şekilde kamuoyunda tartışılmamalıdır” diye konuştu.

ENGELLİLER İÇİN ÖZEL PROJE
Mecliste “Engelsiz Köy” ve “Atla Terapi” Projeleri’yle ilgili ortak rapor ele alındı. Proje kapsamında Derince Tahtalı Göleti kenarında “Mutluköy Yaşam Merkezi” adıyla Engelsiz Tatil Köyü kurulacak. Engelliler bu merkezde aileleriyle birlikte belirli sürelerle kamp yapma imkânı bulacak. Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi arasında yapılan protokolle; engelli bireyler Kartepe’de Atla Terapi de yapabilecekler.

 CAMİ YERİ ONAYLANDI
İzmit Seka Devlet Hastanesi yakınındaki 1372 metrekarelik Büyükşehir Belediyesi’ne ait alanda müftülüğün cami yapılması talebi, bugünkü meclis toplantısında görüşüldü. Seka Devlet Hastanesi’nde yatan hasta ve yakınları ile bölgede oturan ve işyeri bulunanlara hitap edecek cami yapımı için Anıtlar Kurulu’nun onayladığı yerle ilgili imar planı değişikliği meclis tarafından onaylandı.

 KARTEPE’YE TELEFERİK
Kartepe Belediyesi’nin yapacağı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenecek “Teleferik Projesi”ne ait imar planı değişikliğiyle ilgili komisyon kararı Büyükşehir Meclisi’nde görüşülecek. Derbent’in üst kesimi ile Kuzuyayla Tabiat Parkı arasında 5 kilometre uzunluğundaki Teleferik Hattı meclisten geçerken bir sonraki meclis toplantısı 16 Mart  günü yapılacak

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demirci, ve, Köşker, İzmit'te, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı