Haber Detayı
24 Mart 2015 - Salı 16:04
 
Dev teleferik hattı geliyor
Yeni hat 1 Nisan'da tam kapasiteyle devreye alınacak.
- Haberi
Dev teleferik hattı geliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi,Yenimahalle - Şentepe telferik hattı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında 2. etap hattın 1. etap hat ile mekanik entegrasyon çalışmaları tamamlandı. Birbirleriyle bağlantıları sağlanan 3 bin 257 metre uzunluğundaki iki ayrı hattan oluşan teleferiğin tamamında maksimum yükleme test sürüşleri de uluslararası akredite edilmiş kuruluşların gözetiminde sürüyor. Yenimahalle-Şentepe 1. etap teleferik hattında metro ile senkronize olarak yaklaşık bir yıldır toplu taşıma amaçlı olarak hizmet verildiğini hatırlatan EGO yetkilileri, 1. etap teleferik hattının yıllık bakımı ve 2. etap teleferik hattının entegrasyonu çalışmaları kapsamında yolcu taşımacılığına 16 Mart Pazartesi gününden itibaren ara verildiğini hatırlattı.

4 SU BİDONUYLA HALAT-KABİN TESTİ

Zorunlu olan yıllık bakım ve entegrasyon çalışmaları tamamlanan teleferik hattının tümünde yolcu taşımacılığına başlamadan önce güvenlik açısından test sürüşleri yapıldığını anlatan yetkililer “Sistemde yolcuların taşınması başlamadan önce test sürüşleri gerçekleştirilecek. Testler, kabinlere konulan her biri 200 litre olan 4 su bidonuyla yapılıyor. Böylece 10 kişinin ağırlığı hesaplanarak, kabinler ve halatlar test ediliyor” dedi. EGO yetkilileri, test sürüşleri devam eden Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 1 Nisan’dan itibaren tam kapasiteyle çalışacağını da kaydetti.

13.5 DAKİKADA METROYA

Metro ile senkronize şekilde 18 saat çalışacak teleferik hattı, toplamda 4 durak ve her biri 10 kişi taşıma kapasitesine sahip 106 adet kabinden oluşuyor. Toplam uzunluğu 3 bin 257 metre olan teleferik hattıyla Şentepe merkezden Yenimahalle metro istasyonuna 13,5 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Sistemle günde 86 bin 400 kişi taşınabilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dev, teleferik, hattı, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı