Dilovası’nda üretilecek elektrikli traktör, seri üretime hazır
Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 21:37
 
Dilovası’nda üretilecek elektrikli traktör, seri üretime hazır
TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ AÇIKLADI;
Dilovası Haberi
Dilovası’nda üretilecek elektrikli traktör, seri üretime hazır

Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere yüzde 95 yakıt tasarrufu imkanı sağlayacak yerli ve milli elektrikli traktörün seri üretime hazır olduğunu açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilen traktör 2021’de seri üretime geçecek. Dilovası’nda 9 bin metrekarelik alanda kurulan fabrikada üretim ve montaj çalışmaları süren yerli traktörün Ekim ayı içinde banttan inmesi, 2021 yılı içinde ise seri üretime geçilmesi planlanıyor. Dilovası'nda kurulan fabrikada üretilecek traktör, 45 dakika şarj süresi ile 7 saat çalışabilecek. Yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün çiftçilerin maliyetlerini düşürmesi hedefleniyor.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM OLGUSU

Bakan Pakdemirli, video konferans yöntemiyle katıldığı 'MÜSİAD Akıllı Tarım Kent Projesi'nin açılış programına katılarak pandemi sonrası tarım sektörüne yeterlilik, yerli ve milli üretim olgusunun damgasını vurduğunu söyledi. Nisan ayında geleceğin tarımına yön verecek sistemi, Dijital Tarım Pazarı'nı (DİTAP) uygulamaya aldıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli; DİTAP'ın sözleşmeli üretim, fiyat istikrarı, aracıların kaldırılması, maliyetlerin düşürülmesi gibi çok sayıda unsuru içeren önemli proje olduğunu söyledi. Pakdemirli, şöyle konuştu; “5,5 ayda üye sayısı 62 bine, toplam ciro 120 milyon liraya ulaştı.

SERİ ÜRETİME HAZIR

Bu yıl mayıs ayında Dijital Tarım-Orman Akademisi'ni, çiftçimizin ve tüm vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Bu kapsamda oluşturduğumuz Dijital Tarım Kütüphanesi'yle merak edilen binlerce kitaba kolayca ulaşabilirsiniz. Temmuz ayında e-Tarım portalını hayata geçirdik. Toplam 138 hizmeti bu portaldan online olarak sunuyoruz. Bunların yanında benim büyük önem verdiğim, Türkiye'nin ilk elektrikli traktörü, seri üretime hazır hale geldi. 45-55 dakika arası yüzde 100 şarj olup, 105 beygir gücü ile dizel traktöre göre 8 kat daha az yakıt tüketiyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası’nda, üretilecek, elektrikli, traktör,, seri, üretime, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı