Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 09:40
 
Dilovası raporu ne oldu?
TÜİK geçtiğimiz yılın kanser verilerini araştırdı. Ergene Platformu, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Dilovası raporunun kamuoyuna açıklanmasını isteyerek, “Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Antalya-Ergene-Dilovası araştırma raporunun açıklanması ve acilen gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor” denildi.
Dilovası Haberi
Dilovası raporu ne oldu?

TÜİK, iyi ve kötü huylu tümörler nedeniyle 2018’de gerçekleşen ölüm oranıyla ilgili Trakya Bölgesi’nin birinci sırada olduğunu açıkladı. Kansere karşı mücadele eden Ergene Platformu, sağlık bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Dilovası-Ergene-Antalya raporunun kamuoyuna ilan edilmesini istedi.  Ergene Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Gürcan Kırım, her sene ölüm oranlarının arttığını söyleyerek  konuya acil çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.

DİLOVASI’NI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Ergene Platformu adına açıklamalarda bulunan Gürcan Kırım, Dilovası’nı çok yakından ilgilendiren araştırma raporuyla ilgili şu ifadelere yer verdi.  “Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2016 yılları arasında yürütmüş olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası araştırma raporunun acil bir şekilde açıklanmasını talep ediyoruz. Bu konuda tedbirlerin alınması da hayati önem taşıyor. Yoksa her yıl Kırklareli’deki ölüm oranları giderek artmaya devam edecek.” Diye konuştu. Yaklaşık bir yıl önce bu konuya ilişkin CHP Çevre Komisyonu da bir rapor hazırladı. Bu komisyonun içerisinde yer alan Kırım, raporla ilgili hala herhangi bir yetkili birimden yanıt alamadıklarını söylüyor: “O günden bugüne Ergene, Antalya, Dilovası üçgeninde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırma raporu da açıklanmadı. Gerek iktidar gerekse muhalefet partileri bu anlamda sorumluluk sahibi. Raporun ve alınan tedbirlerin acilen açıklaması gerekiyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası, raporu, ne, oldu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı