Dilovası ‘Sosyal Etki’lendi
Haber
23 Temmuz 2019 - Salı 13:07
 
Dilovası ‘Sosyal Etki’lendi
Dilovası’ndaki ihtiyaç sahibi vatandaşların gereksinimlerini karşılayabilecekleri Sosyal Etki Merkezi Gebze Ticaret Odası (GTO) öncülüğünde açıldı.
Dilovası Haberi
Dilovası ‘Sosyal Etki’lendi

‘Gıdanı Kurtar’ manifestosuyla ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak, israfın engellenmesi ve atığın azaltılması ile kurtarılan gıdaların ihtiyaç sahibi ailelere ulaştığı Sosyal Etki Merkezi, Dilovası Halk Eğitim ve Mehmet Yıldırım Toplum Sağlık Merkezi’nde açıldı. Sosyal Etki Merkezi Projesi, Gıda Kurtarma Derneği, Ford Otosan, Gebze Ticaret Odası ve Fazla Gıda’nın işbirliği ile hayata geçti. Düzenlenen açılış törenine; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, siyasi parti temsilciler, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

TOPLUMSAL REFAHA KATKI
Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci açılış konuşmasında gıda israfı noktasında derneklerinin neler yaptığını dile getirdi. İnci ayrıca doğru paydaşlıklarla örnek bir proje hayata geçirdiklerini aktardı. Fazla Gıda CEO’su Olcay Silahlı ise 330 bin ihtiyaç sahibine ulaştıklarını, daha fazlasını yapmak için de Sosyal Etki Merkezi’ni hayata geçirdiklerini dile getirdi. Ford Otosan Kurumsal İletişim Müdür Gonca Sofuoğlu Temiz ise, toplumsal refaha katkıda bulunmak için sosyal sorumluluk faaliyetlerine imza attıklarını belirtti.

İKİNCİSİ DARICA’DA AÇILACAK
İşbirlikçilerin konuşmalarının ardından Sosyal Etki Merkezi’nin büyük paydaşından Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler bir konuşma yaptı. Başkan Çiler konuşmasında, “Gebze Ticaret Odası olarak hep farkındalık yarattık, yaratmaya da devam edeceğiz. Bize destek sunan tüm meclis üyelerimize, sanayi temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. Tüketim toplumundan uzaklaşmak için yola çıktık. Paydaşlarımız da bu konuda bizlere destek verdi onlara da çok teşekkür ediyorum. İlk etapta 500 aileye 2 bin kişiye yardım etmiş olacağız. İnsanlar ihtiyaçlarını, israfın önlenebilmesi çok önemli. Bu proje sürdürülebilir olursa ikincisini de Darıca’ya açacağız. İki ay içinde de Çayırova Kızılay Kan Merkezi’nin temelini birlikte atacağız. Bu proje bizim için çok önemli. Ortak akılla, ortak fikirle bir araya geldik, bu ülkede kazanıyorsak burada harcayacağız. Hepimiz aynı gemideyiz, birlikte ve güçlü olacağız. Gelecek bizlerin ve Türkiye’nin olsun” açıklamasında bulundu. 

EĞİTİME DESTEK İSTİYORUM
Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’in ardından Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Şayir, “Bu proje bir hayal ile başladı. Sağlık ocağı hayali ile başladığımız bu hayal çığ gibi büyümeye başladı. Bugün bu proje bir komplekse dönüştü. Sanayicilerimize sesleniyorum. Lütfen bölgemize eğitim konusunda el atın. Dilovası’nın en büyük sorunu eğitim. Burada fabrika vardı ancak yanında meslek lisesi kurulmadı. Burada eğitim konusuna hep beraber el atalım. Biz eğitimimin sıralamasını beğenmiyoruz. Bunu hep beraber el ele yükseltelim. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum” ifadelerini kullandı. 

KOCAELİ ÖRNEK OLMALI
Başkan Şayir’in ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise, “Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyin anlayışı doğrultusunda hareket eden tüm herkesi tebrik ediyorum. Kocaeli’miz uygulamalarıyla Türkiye’ye ve tüm dünyaya örnek olmalı. Bu merkezin kalıcı bir etki bırakmasını istiyoruz ve sonuna kadar destekliyoruz” dedi. Başkan Vekili Çakmak’ın ardından AK Parti İstanbul Milletvekili, TBMM Dilekçe Komisyon Başkanı Belma Satır konuşarak, “Dilekçe komisyonu başkanıyım ve 2010 yılında öğretmenimizin bize yaptığı dilekçe üzerine çalışma başlattık. Türkiye’deki israfın oranlarını ve bunun üzerine yapılacak çalışmaları o zaman inceledik ve gıda bankacılığı ile o zaman tanıştık. Burada oluşan birliktelik çok önemli ve çok başarılı olacak bir model. Gebze Ticaret Odası’nın böyle bir konuya öncülük etmesi de çok özel. Sivil yapılarında israfı önleyecek bu yapı içerisinde bulunması çok değerli. Gebze Ticaret Odası’na ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Her türlü desteği de kendilerine sunacağımızı belirtmek isterim” açıklamasında bulundu.

ÇOK ÖNEMLİ MERKEZ
Programda son olarak Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy bir konuşma yaptı. Vali Aksoy konuşmasında, “Bugün Türkiye’ye örnek olacak bir projenin açılışında bir aradayız. İsrafın oluşmaması ve israf olacak ürünlerin ihtiyaç sahibi kişilere ulaştıracak çok önemli bir merkez bugün Dilovası’nda hayata geçiyor. GTO’nun koordinasyonunda bu merkeze destek veren kurumlara çok teşekkür ediyorum. Burada sağlanacak başarıyla bu çalışmanın Türkiye’ye taşınacak olması bizler için büyük değer taşıyor. Valilik olarak bizlerin de en çok önem verdiğimiz konuların arasında eğitim geliyor. Kocaeli’nin eğitim verilerine baktığımızda her yıl bir önceki seneye göre daha iyi durumda oluyoruz. Eğitimdeki en küçük ihmalimiz yarın çok büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacağını biliyoruz. Sıfır Atık Projesi’ni bütün kurumlarımızla destekliyor ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi. 

HABER: KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası, ‘Sosyal, Etki’lendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı