Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 19:52
 
DOLAR DÜŞÜŞE DEVAM EDİYOR
Dolar kuru, rekor kırılan eylül ayı ihracat performansının ardından 6.606 ile başladığı günde sert düşerek 5.90 seviyesini test etti.
 
 
 
Ekonomi Haberi


Dolar / TL, eylül ayı ihracat rakamının yüzde 22,25 artışla 14,5 milyar dolara yükselmesi ve cari açıktaki düşüş beklentisiyle öğlene doğru 5.90 seviyesine dek indi ve dolar güne başladığı 6.06 TL'den seviyesinden gün içinde 5.9088 TL'ye geriledi. Bu, aynı zamanda 17 Ağustos'tan bu yana görülen en düşük seviye.

Dolar kurundaki yüzde 2'yi aşan hızlı düşüşte Rabobank stratejisti Piotry Matys'nin doların 5.69'a kadar çekileceğine dair raporu da etkili oldu.

Dolari kapanış öncesi akşam saat 17:20 sularında 5.95 TL civarında el değiştiriyor.

Dolar / TL'de Merkez Bankası'nın 625 baz puan faiz artırımı ve açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile başlayan TL'nin değer kazanma eğiliminde Almanya ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin düzeltilmesi için yapılan girişimler, rahip Brunson'ın serbest bırakılması ihtimalinin artmasıyla ABD ile normalleşme sinyalinin verilmesi de öne çıkan gelişmeler arasında.

Döviz borçlanmalarının çevrilmesinde yoğun bir süreç olan Eylül ve Ekim aylarının yarısının geride kalmasının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ve Almanya ziyaretlerinin önümüzdeki dönemde doğrudan dış yatırımların 
artabileceği beklentisini de doğuruyor ve piyasalarda pozitif seyir devam ediyor.

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: DOLAR, DÜŞÜŞE, DEVAM, EDİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı