Haber Detayı
30 Ocak 2017 - Pazartesi 12:41
 
Dolarda rüzgar tersine döndü
Fitch ve S&P'nin not kararı sonrası dolar yeni haftaya 3.87 seviyesinden başladı. Kur ilerleyen saatlerde hızlı bir düşüşle 3.82 seviyesinin altını gördü.
Ekonomi Haberi
Dolarda rüzgar tersine döndü

Dolar fiyatları Merkez Bankası'nın hamleleriyle düşüşe geçti. Kur bu sabah güne 3.8750 seviyesinden başlarken ilerleyen saatlerde gevşedi. Dolar/TL gün içerisinde en düşük 3.8515 seviyesini gördü. Dolar fiyatları saat 12.20 itibari ile 3.8280 seviyesinden işlem gördü.

Merkez Bankası adımlarının yeterli bulunmaması, not indirimi endişeleri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz konusundaki açıklamalarının baskısıyla geçen hafta 3.91 seviyesini aşan dolar/TL haftayı 3.87 civarında tamamlamıştı.

 

EURO DA GERİLİYOR

Euro/TL ise 4.1552 seviyesinde güne başladı. Kur en düşük 4.0865 seviyesini görürken saat 12.20 itibari ile 4.0911 seviyesinden işlem gördü.

MERKEZ BANKASI REPO İHALESİ AÇMADI

Merkez Bankası (TCMB) bugün de miktar yöntemiyle bir hafta vadeli repo ihalesi açmadı.

TCMB'nin bu sabah BIST kotasyon yoluyla piyasaya yaptığı fonlamayı ise 25 milyar TL olarak belirlemesiyle birlikte bugün likidite ihtiyacının altında tutarda fonlama nedeniyle bankaların geç likidite penceresi imkanına yönelmesi bekleniyor.

Haftalık repo ihalesinde piyasayı yüzde 8 faizle fonlayan TCMB'nin bugün haftalık vadede miktar yöntemiyle dönüşü bulunmuyordu.

TCMB'nin BIST kotasyon yoluyla 26 milyar TL, bankalararası para piyasalarından 10,038.1 milyar TL dönüşü bulunuyordu.

 
 
Daha Fazla Bilgi
 

 

TCMB Cuma günü likidite adımlarıyla ortalama fonlama maliyeti sert artış yaşanmış banka fonlamayı yüzde 10.27'ye yükseltmişti.

Böylece Ocak ayı ortasında yüzde 8.3 civarında olan TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde iki haftada yaşanan yükseliş 2 puan civarında oldu.

FITCH KARARI PİYASALARDA ETKİ YARATMADI

Fitch, 2012 yılından bu yana yatırım yapılabilir seviyede tuttuğu Türkiye'nin kredi notunu ekonomik performans ile kurumların bağımsızlığını zayıflatan siyasi gelişmeler ve güvenlik durumunu gerekçe göstererek bir kademe düşürerek BB-'ye indirdi.

Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu arasında Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir düzeyde notu veren Fitch'in kararıyla Türkiye'nin yatırım yapılabilir düzeyde kredi notu kalmadı.

Fitch kararının beklenen bir gelişme olması nedeniyle piyasalarda etki yaratmadığını belirten bankacılar S&P kararının ise sürpriz olduğunu söylediler.
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notu görünümünü otoritelerin enflasyon ve TL'de değer kaybı yaratan baskıları sınırlama gücünün azaldığını gerekçe göstererek durağandan negatife düşürdü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dolarda, rüzgar, tersine, döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı