Haber Detayı
20 Ocak 2016 - Çarşamba 11:01
 
DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMANIN YOLLARI
Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner domuz gribinden korunmanın yollarını açıkladı.
- Haberi
DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan domuz gribi açıklamasının ardından gözler tekrar bu hastalığa çevrildi. Domuz gribi salgınında hayatını kaybeden vakalarında görülmesi endişe yaratıyor. Kuş gribi ve ebola virüsü vakalarının ardından dünyada da pek çok kişinin can kaybına neden olan Domuz Gribi’ne karşı ne şekilde önlem alınabileceği ile ilgili Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner açıklamalarda bulundu. 

 

Domuz gribi nedir? 

Genel olarak grip hastalığı etkeni bir virüstür. Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yaygın vücut ağrısı belirtileri ile seyreder. Grip mevsimsel olarak genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbaharın ilk aylarında görülür. Bunun sebebi; soğuk, artan nem, kalabalık ve sıkışık ortamlardır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ‘domuz gribi’ denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerin bir karışımıdır.
Her yıl belli aylarda ortaya çıkan mevsimsel grip, özellikle risk gruplarında ölümlere yol açabilen bir hastalıktır. Grip ölümler dışında iş gücü kaybı, üretim kaybı, çeşitli komplikasyonlar, ilaç kullanımı, hastane yatışı vb. birçok alanda sanılandan daha fazla olumsuz etkiye sahiptir.

 Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?

 Domuz gribi virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

3-.jpg

 Domuz gribi nasıl bulaşmaktadır?

 Domuz gribinin de yine mevsimle griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık buluşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir. 
Öksürme ve hapşıra sonrasında havaya karışan mikroorganizmalar ve damlacıklar hastalığın bulaşmasına neden oluyor. Damlacıkların bulaştığı yüzeylere temas kişiden kişiye hastalığın yayılmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle masa, telefon, bilgisayar, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklar, tuvalet ve musluk başları, kapı kolları gibi yüzeylerin hijyenik olmasına dikkat etmek gerekiyor. 

 Domuz gribinin belirtileri?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:
Ateş
Öksürük
Boğaz Ağrısı
Yaygın vücut ağrısı
Baş Ağrısı
Üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.
Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
Zor nefes almak veya nefes darlığı,
Bilinç Bulanıklığı,
Sık ve uzun süreli kusma
 Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
Hızlı veya zor nefes alma,
Vücutta solgunluk ya da morarma
Beslenememe,
Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil,
Huzursuzluk
Ateşle beraber döküntü görülmesi

4-064.jpg

Nasıl önlem alınabilir? 

Hasta olan kişilerle tensel temastan kaçınmak, el yıkamak, giysilere dikkat etmek, düzenli beslenip, yeterli istirahat etmek gerekiyor. Soğuk havalarla birlikte hastalıklı birey sayısının artması kişiler arası bulaş riskini de artırdığından tokalaşma, öpüşme gibi tensel temaslar konusunda çok dikkatli olunmalı. El yıkama alışkanlığı da hastalıkların yayılmasını önlemek açısından büyük yarar sağlıyor.  Ellerin sık yıkanması, kirli ellerle ağız, burun ve gözlere temas edilmemesi önem taşıyor.
Domuz gribi tanısı özellikli laboratuvarda bakılmakta olan PCR testi ile konulmaktadır. Tedavide öncelikli olarak kişisel korunmaya önem vermek ve doktor kontrolünde medikal tedavi almak önemlidir. Hastalığın bulaşma evresi, belirtiler başlamadan bir gün öncesinden belirtilerin başlamasını takip eden 7 gün içerisindedir. Ellerin sık sık yıkanması bulaştırıcılığı azaltan en önemli faktördür.

Kendimizi nasıl koruruz?

Öksürme ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendil kullanmalı, kullandığınız mendili muhakkak çöpe atmalı ve sonrasında ellerinizi bol su ile yıkamalısınız.
Öksürük ve hapşırıktan sonra eller muhakkak bol su ve sabunla yıkanmalıdır, alkol içeren el yıkama antiseptiklerinin daha etkili koruma sağlayacağını unutmayınız.
Elleriniz kirli ise gözleriniz, ağzınız ve burnunuzla temasından kaçınınız. Hastalığın bulaşmasını engellemek için aile fertlerinden ve çevrenizdeki diğer insanlardan uzak durunuz. 
Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırmayı ihmal etmeyiniz.

Hastalanırsam ne yapmalıyım?

Domuz gribi şüpheli bir kişi ile temastan sonraki 7 gün içinde kendinizde yukarıda sıralanan hastalık belirtileri olduğunu hissederseniz hemen bir doktora başvurmalısınız.
Doktorunuz herhangi bir teste ya da tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığına karar verecektir.
Eğer hastalandıysanız veya hastalık belirtilerini gösteriyorsanız evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilerden de onlara bulaştırmamak için uzak durunuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOMUZ, GRİBİNDEN, KORUNMANIN, YOLLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı