Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 13:12
 
Dünyanın bekleme odasında değiliz
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gebze'de Siemens Türkiye Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası'nın açılışına katıldı.
Gebze Haberi
Dünyanın bekleme odasında değiliz

GOSB'da bulunan Siemens Entegre Üretim Tesisleri'nde gerçekleşen  açılışa Bakan Özlü, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich, Siemens yetkilileri, çalışanları, iş ve proje ortakları, müşterileri  katıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü fabrika binasında yapılan törene katılan davetlilere yönelik konuşmasında, “ 4.0 Sanayi Devrimi aynı zamanda sanayi dışı bütün alanları da etkileyecek olan Akıllı Toplum 5.0 Devrimi’dir. Maalesef daha önceki sanayi devrimlerini hep geriden takip ettik. Türkiye artık dünyanın bekleme odasından çıkmıştır. Bu dönüşümün ana aktörü olacağız.” dedi.

AMACIMIZ 300 OSB KURMAK

 Organize sanayi bölgelerinin (OSB) kuruluş süreçlerini kısaltacaklarını, amaçlarının sanayiciye ucuz parsel temin etmek olduğunu anlatan Özlü, "OSB'lerde OSB yönetimlerinin teknik kolej kurmalarını destekliyoruz. Teknik kolejlerin altyapı, bina ve laboratuvar kurmaları için biz destek vereceğiz bakanlık olarak.  15 yıl vadeli yüzde 3'e kadar düşük faizli krediler ilk 2-3 yılı ödemesiz vereceğiz. Buradaki amacımız sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitellikli elemanı artırmak. Amacımız 300 OSB'de en az 300 teknik kolej kurmak." dedi.

HEM NİTELİKLİ HEM DE NİCELİKLİ BÜYÜMEK ÖNEMLİ

"Teknolojik değişimde önde ülkeler arasında olmak için gayret sarf ediyoruz" diyen Bakan Özlü, "Bu değişim doğal olarak üretim tekniklerini ve yöntemlerini de derinden etkiliyor. Bunun adına ister dijital dönüşüm diyelim, isterse yeni sanayi diyelim. Bu değişimin dışında kalmak ve görmezden gelmek mümkün değil. Biz de hükumet ve bakanlık olarak bu değişimin dışında kalmamaya, değişimin içinde önde olan ülkelerden birisi olmaya gayret sarf ediyoruz. Türkiye'nin elde ettiği büyüme oranları, ihracatta kat ettiği mesafe ve sanayi 4.0'a uyum noktasındaki çabalarımız bizim bu yöndeki kararlılığımızı net olarak gösteriyor" diye konuştu.

VİTES BÜYÜTTÜK

Türkiye ekonomisinin büyüme ivmesinden bahseden Bakan Özlü, "Bir takım siyasi nedenlerle Türkiye'yi baskı altına almaya çalışanlar yanlış yapıyorlar. Türkiye ekonomisi gerçekten iyi bir ivme yakaladı. Büyüme oranlarının ortalamasını aldığımızda Türkiye ekonomisi yaklaşık ilk üç çeyrekte yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme kaydetti. Yine son çeyrekte de 7'nin üzerinde bir büyüme oranı bekliyoruz. Türkiye ekonomisinin vites yükselterek yoluna devam edeceğini paylaşmak isterim. Bugün de açılışı yapılacak fabrika Türk ekonomisi ve siyasetine güvenin açık bir göstergesidir. Tüm şirketleri ve yatırımcıları, yönetimi üretim, servis, lojistik ve Ar-Ge faaliyetlerinde Türkiye'yi bölgesel bir değerlendirmelerini istiyorum" şeklinde konuştu.

HİZMETE AÇILDI

Konuşmaların ardından enerji şirketinin yeni üretim tesisi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve protokol davetlilerinin katıldığı törenle hizmete açıldı. Açılışın ardından Bakan Özlü ve beraberindekiler fabrikayı gezerek incelemeler yaptılar. Bakan Özlü, fabrika gezisinde üretim hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, bekleme, odasında, değiliz,
Yorumlar
Haber Yazılımı