Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 09:47
 
Erdal Eren Gebze’de anıldı
Gebze Haberi
Erdal Eren Gebze’de anıldı

1980 darbesinde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren Gebze Emek Gençliğinin çağrısıyla bir araya gelen gençlerle anıldı. Bugün Türkiye ve Dünya da faşizme karşı mücadelede simge olan Erdal Eren 39 yıl sonra anılmaya devam ediliyor. Gebze Emek Partisi İlçe binasında bir araya gelen gençler kendi yaşadıkları sorunları konuştu.

Erdal Eren’in mücadelesini, idam cezası aldığı süreci, idam edilişinin anlatıldığı ve Erdal Eren ile aynı dönem öldürülen Sinan Suner’in ve Ercan Koca’nın da anıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon da 1980 dönemindeki gençlik ve İşçi sınıfı mücadelesinin yanı sıra günümüzde Şili, Lübnan, İran, Fransa da ki gençliğin, kadınların ve emekçilerin taleplerine ve mücadelelerine de değindi. Emek gençliği adına konuşan Burak Özgür “Erdal Eren Ankara yapı meslek lisesi sıralarından çıkıp kapitalist sistemin işçilere ve emekçilere ve gençlere reva gördüğü açlık sefalet ve yoksulluk koşullarını kabul etmeyerek sistemi değiştirmeye ve dönüştürmeye adamıştır.” dedi ve konuşmasına devam eden Özgür neo liberalizme karşı ayaklanan dünya haklarından da bahseden Özgür Erdal Eren bugün Şişli’de Kolombiya’da Lübnan da Fransa’da direnen halkların mücadelesinde yaşıyor.” dedi.

ERDAL OLMAK DEMEK; SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN MÜCADELE ETMEK DEMEK

Bağımsız ve sömürüsüz bir dünya için mücadele etmeliyiz diyen Özgür, Erdal Eren hala aramızda yaşıyor. Erdal Eren bugün Şişli’de dans eden bir kadın, Fransa’da sarı yelekli bir işçi, Erdal Eren aslında Türkiye’de bugün KYK borçlarını ödeyemediği için imza toplayan üniversiteli gençler. Erdal Eren biziz arkadaşlar. Biz mücadele etmeye devam ettikçe düşlerimizdeki o güzel dünyaya kavuşacağız. “Dedi.

Etkinlik gençlerin yaşadığımız sorunlara, eğitimin niteliksizleştirilmesine, krizin kendi hayatına dair getirdiklerine ve ne yapabileceklerini tartışmasıyla devam etti. Gebze Emek Gençliği tüm gençleri tüm sorunlara karşı parasız, bilimsel eğitim için savaşsız, sömürüsüz bir dünya için Emek Gençliği saflarında mücadele etmeye çağırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdal, Eren, Gebze’de, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı