Haber Detayı
20 Aralık 2018 - Perşembe 16:21
 
FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ GEBZELİ KOBİ’LERLE BULUŞTU
Gebze Haberi
FİNANSAL KURUMLAR BİRLİĞİ GEBZELİ KOBİ’LERLE BULUŞTU

Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde düzenlenen “Kobi’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara" buluşması Marmara’nın üretim üssü Gebze’de gerçekleşti. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen organizasyonda GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar ve Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım konuşmacı olarak yer aldı.

Ancak Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan Gebzeli Kobi’ler henüz faktoring hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamıyor, ürünleri tanımıyor. Finansal Kurumlar Birliği Türkiye’deki “KOBİ’LERLE Güçlü ve Güvenli Yarınlara" buluşmaları ile yerel üreticilerle, şirketlerle bir araya gelip finansal sıkıntılarına faktoring yoluyla nasıl çözüm bulacaklarını anlatıyor.

Faktoring işlemlerinde Gebze 2. Sırada…

Gebze’de yapılan panelde Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Çağatay Baydar “Bugün 40 milyar işlem hacmine ulaşan bir ürünüz. 110 Bin üretici, ürünlerimizi aktif olarak kullanıyor. Ciromuzun yüzde 13’ü Gebze’den geliyor. İstanbul’dan sonra Gebze ikinci sırada… Kobiler banka kredileriyle finansman sağlamak çabasındalar. Biz Finansal Kurumlar Birliği çatısı altındaki 3 sektör olarak Kobilere banka kredilerinin yanında yatırımları için kiralama, faktoring ve finansman hizmetleri veriyoruz. Bu toplantıları da bu hizmetleri tanıtmak için düzenliyoruz.  Kobi’nin vadeli faturası varsa öncelikle garanti hizmeti veriyoruz. Vadesinde tahsilatını yapıyoruz. Eğer Kobi’nin vadesinden önce finansmana ihtiyacı varsa nakit ihtiyacını karşılıyoruz. Hem finansman, hem tahsil hem de garanti hizmetinin üçünü birden verebilen başka bir finans ürünü yok. Biz Türkiye büyüdükçe daha fazla büyüyen bir sektörüz. Çünkü ticareti finanse ediyoruz. Kobi’nin parasını yurtdışında kaybetmemesi için destek oluyoruz. Ülke sermayesinin kaybını önlüyoruz.

Türkiye’de, dünyada uygulanan tüm faktoring ürünlerin var olduğunu belirten Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağatay Baydar “Dünyada faktoring şirketleri arasında itibarlı bir konumumuz var” dedi. Ekonominin gelişmesinde finansman çeşitliliğinin önemine vurgu yapan Baydar “Türkiye güçlü bir üretim üssü… Kaliteli, nitelikli ve güçlü ar-ge alt yapısına dayalı üretimler gerçekleştiriyor. Sanayinin ve ekonominin gelişimi için önemli bir itici güç olan KOBİ’ler, tekstilden plastik sanayine, yedek parçadan nihai ürüne çok geniş bir üretim çeşitliliğine sahip… Know-how ve üretim parkurları açısından da son derece iyi konumdalar. Bu altyapının ihracatta desteklenmesi, KOBİ’lerin finansman yapılarının geliştirilerek üretimlerini artırmaları büyüme açısından ciddi önem arz ediyor. Biz bu süreçte doğru bir çözüm aracı olarak KOBİ’leri büyütüyoruz” şeklinde konuştu. 

Eximbank; “2019’da ihracatçımıza verdiğimiz desteği yüzde 10 artıracağız”

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım “Gebze bizim için oldukça önemli bir yere sahip. Bankamızın 10’uncu şubemizi 2017 yılı sonunda Gebze’de açtık. Kobi’lerin maliyetini nasıl düşürürüz buna çalışıyoruz. 2017 yılında portföyümüzde Kobi’lerin oranı yüzde 53 iken bugün itibari ile yüzde 70’e çıktı. Toplam 7700 Kobi ile çalışıyoruz. Biz reel sektörün içinde olan ihracata destek kuruluşuyuz. 2019’da ihracatçımıza verdiğimiz desteği yüzde 10 artıracağız. Finansman maliyetlerini artırmayacağız. 2019’da toplam ihracatın yüzde 27’sini desteklemiş olacağız. En büyük amacımız daha az teminat mektubu ile ihracatın desteklenmesini sağlamak” dedi.

GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım ‘OSB olarak dünyaya rol modeliz’

Panelde konuşan GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım” Gebze OSB sadece büyük sanayiciler olduğu için değil insan kalitesine ve eğitimine yatırım yaptığımız için kendi kendine yeten ve Türkiye’de ilk projeleri gerçekleştiren OSB. 28 milyar Dolar ihracatıyla Türkiye ihracatının yüzde 4’ünü tek başına gerçekleştiriyoruz. Kendi finansmanını kendi sağlayan bir OSB’yiz. Bu konuda dünyaya rol model olan bir bölgeyiz. Toplam 162 firma ve 30 bin kişi çalışıyor. Dünyanın birçok ülkesi ile irtibattayız, bu modeli uygulamamızı istiyorlar. Şartları biz belirliyoruz ve bu ülkelerde OSB’ler kurmak için çalışıyoruz. Kobilerimizin ürettiği ürünle ilgili hammadde ve çalıştırdığı insanın finansmanı ile ilgili sıkıntıları var” dedi.

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler ise “Türkiye’de sanayinin kalbinin attığı Marmara’da, 9 OSB’si ile Türkiye’de en çok OSB barındıran ilçe olan Gebze, üretim üssü konumunda. 93 tane AR-GE Merkezimiz, 13 tane Tasarım Merkezimiz ve Türkiye’de ilk olan Teknoloji Bankamız var. Bu bankanın amacı gelişmekte olan ülkelere bilgi satmak. Gebze, Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 15’lik kısmını karşılıyor. Bilişim Vadisi, Tübitak, TSE, Gebze Teknik Üniversitesi ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ile AR-GE ve inovasyona da yön veriyor.65 ilin toplamı kadar ihracat yapıyoruz. Ancak Kobilerimiz finansmana kısa sürede erişmek istiyor. Kredi kullanma aşamasında sorun yaşıyorlar. 2 teminat mektubu istemesi ile ilgili sıkıntılar yaşıyor Kobiler. Yurtdışında banklar tek teminat mektubunu yeterli buluyor. Eximbank’ın bu konuyu eğilmesini rica ediyoruz” dedi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİNANSAL, KURUMLAR, BİRLİĞİ, GEBZELİ, KOBİ’LERLE, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı