Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 09:35
 
Gebze Bölgesi’nde mavi bayraklı plaj yok!
Kocaeli’de 6 mavi bayraklı plaj olmasına rağmen Gebze Bölgesi’nde mavi bayraklı plaj olmaması, yaklaşan yaz için büyük sorun teşkil ediyor.
Gebze Haberi
Gebze Bölgesi’nde mavi bayraklı plaj yok!

Mavi bayrak, plaj ve marinalara verilen, uluslararası bir çevre ödülü. Mavi bayrak, çevre yönetimine önem verildiğini, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, deniz suyunun temizliğini, plaj veya marinaların kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğe sahip olduğunun garantisi niteliğinde görülüyor. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin mavi bayraklı plajları ise dört bir tarafına yayılmış durumda. Hatta denize kıyısı olmayan Doğu Anadolu'da bile mavi bayraklı plaj var.  Mavi bayrak bir yıl için geçerlidir ve sezon içerisinde sürekli olarak denetlenir. Denetimler sırasında kriterlere uygunsuz durumlar bulunduğunda sorun çözülene kadar mavi bayrak indirilir.

BÜYÜK EKSİKLİK

Kocaeli’de ise mavi bayraklı plaj sayısı 6. Ama ne yazık ki Gebze Bölgesi’nde mavi bayraklı plaj bulunmuyor. Vatandaşlar Gebze Bölgesi’nde mavi bayraklı plaj olmamasından büyük rahatsızlık duyduklarını belirtti. Darıca gibi 36 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan ilçede dahi mavi bayraklı plaj bulunmuyor. Darıcalı vatandaşlar sahil olmasına rağmen denize gönül rahatlığı ile giremediklerini belirtti. Darıca’da bulunan plajların ise atık sularla karıştığını bildiren vatandaşlar, ortaya çıkabilecek herhangi sağlık sorunlarından endişe ettiklerini dile getirdi.  Mevcut plajların yetersiz olduğunu dile getiren vatandaşlar, yaz aylarında Kocaeli’nin uzak bölgelerine gitmek istemedikleri söyledi.

İŞTE KOCAELİ’DEKİ MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR

İzmit Körfezi’ne atık suların akmasını engelleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ödül olarak İlk Mavi Bayrağını, 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Plajı ile aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu başarısı her geçen yıl artarak devam etti. 2013 yılında ikinci mavi bayrağını da Kandıra Cebeci Halk Plajı ile alan Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında üçüncü Mavi Bayrağını Kerpe Plajı, 2017 yılında dördüncü mavi bayrağını Bağırganlı Halk Plajı, 2018 yılında ise beşinci mavi bayrağını Kumcağız Halk Plajı ile aldı. Bu yıl ise Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajı, Mavi Bayrak aldı. Kocaeli’nde mavi bayraklı plajların sayısı 6’ya yükseldi.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Bölgesi’nde, mavi, bayraklı, plaj, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı