Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 16:28
 
Gebze’de Hayat Kurtaran Alarm
 
 
 
Gebze Haberi


Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın kan bağışı çağrısının ardından Gebze’de de 2 ayrı noktada kan bağışları alınmaya başlandı. Kırmızı alarma geçen Kızılay ekipleri tüm Gebzelileri kan bağışı yapmaya davet etti.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu ve kan stoklarının yetersiz olduğunu belirterek, ülke genelinde kan bağışı çağrısı yapmıştı. Kınık’ın çağrısının ardından bağışlarda artışlar yaşanmış, ama yine de yetersiz olduğu söylenmişti. Yapılan çağrıların ardından Gebze Kent Meydanı’na kan alma TIR’ı konularak bağış yapmak isteyen vatandaşlardan kan alınmaya başlandı.

 

 

KIRMIZI ALARM

Kent Meydanı’ndaki bulunan gezici TIR doktoru Kani Şahinoğlu, “Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın çağrısının ardından Gebze’de de kırmızı alarm verildi. Gebze Kent Meydanı’nda ve Gebze Eski Devlet Hastanesi karşısı Kızılay Gebze Kan Alma Birimi’nde kan bağışlarını alıyoruz.  Gebze Kan Alma Birimi haftanın 5 günü, kent meydanında bulunan TIR’ımız ise haftanın 7 günü kan bağışlamak isteyen vatandaşlarımızın hizmetinde.

 

 

KAN SÜREKLİ İHTİYAÇ

Kan stoklarımız hiçbir zaman yüzde 100 olmadı. Çünkü kan sürekli ihtiyacımız. 18-65 yaş arasında olan, sağlıklı her vatandaşımız kadın veya erkek kan vermelidir. Bugün belki kendisinin ihtiyacı olmayabilir ama yarın sabah size veya bir yakınınıza kan lazım olabilir. Kent Meydanı’nda kan bağışı aldığımızı belirli aralılarla Gebzeli vatandaşlara mesaj yolu ile bildiriyoruz. Vatandaşlarımız da ilgilerini eksik etmeden kan bağışlarını yapıyorlar. Gebzelilere teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

 

KAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?

Kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlar için sağlık problemi yaşanmaması açısından bazı şartlar bulunmaktadır. Kızılay'ın açıklamış olduğu temel şartlar şöyledir; 18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin ölçümü normal olan herkes 3 ay aralıklarla kan bağışında bulunabilir.

HABER: KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Gebze’de, Hayat, Kurtaran, Alarm,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı