Haber Detayı
11 Nisan 2017 - Salı 09:57
 
GEBZE KENT MEYDANINDA SAĞLIK SOKAĞI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
Gebze Haberi
GEBZE KENT MEYDANINDA SAĞLIK SOKAĞI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

İl Sağlık Müdürlüğü,  İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kızılay’ın  birlikteliğiyle Gebze Kaymakamlığı ile  Gebze Belediyesinin katkılarıyla  Gebze Kent Meydanı’nda Sağlık Sokağı kuruldu. 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla oluşturulan Sağlık Sokağı, 7-9 Nisan arasında Sekapark’ta, 10-13 Nisan arasında da Gebze Kent Meydanı’nda ziyaret edilebilecek.  

Sağlık Sokağı’nın açılış programına Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, , İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Faruk Demirhan,  İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Yılmaz, Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şakir Saldırıcı, Kızılay Şube Başkanı Cengiz İpek,  Şube Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Dünya Sağlık Haftası kutlamaları kapsamında gerçekleşen Sağlık Sokağı etkinliğinde, Organ Bağışı, 112 Acil Sağlık, Akılcı İlaç Kullanımı, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi, Obezite ve Sağlıklı Beslenme, Ağız ve Diş Sağlığı, Sigara ile Mücadele ve Kızılay Kan Bağışlama merkezleri stant açıp, bire bir bilgilendirme yapılıyor. Sokakta oluşturulan stantlarda vatandaşlara sağlık testlerinden sigara bırakmaya kadar pek çok konuda bilgiler veriliyor.

7­13 Nisan Dünya Sağlık Haftası nedeniyle düzenlenen Sağlık Sokağı etkinliklerinde konuşan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mürsel Durmaz, “Sağlıklı beslenme spor hareketleri ve akılcı ilaç kullanımına yönelmeliyiz. 3 beyazdan uzak durmalı ve çok fazla hareket yapmalıyız”diyerek  “Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle, görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, hayatta olan, ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan, sağlıklı organın nakledilmesidir. Yani, cana can katmaktır. Organ nakli, cana can katmaktadır.  Türkiye’de organ nakli bekleyen, yaklaşık 28 bin hasta var. Ancak, buna karşılık bağış yapmak isteyen insan sayısı son derece az. Her geçen yıl organ ihtiyacı olan hasta sayısı artmaktadır. Başımıza geldiği zaman, organ bağışının öneminin farkına varıyoruz. Lütfen farkına varalım, organlarınızı bağışlayın diyorum. Sizlerden dileğimde, bugün burada dinlediklerinizi yakın çevrelerinizle paylaşmak, organ bağışı farkındalığını artırmaktır. Organlar toprak olmasın, bendende can olsun” dedi.

Gebze Kaymakamı  Mehmet ARSLAN yaptığı konuşmada  “kalkınmanın  temel şartları arasında, tüm vatandaşların sağlık imkanlarından eşit şekilde faydalanması ve sağlık hizmetlerinin ülke çapında yaygınlaştırılmasının yer aldığını” söyledi. Konuşmasına “Sağlıklı ve temiz bir çevrede yetişen bireylerden, sağlıklı toplumlar oluştuğunu”  ifade eden Arslan, şunları kaydetti: "İnsan varlığının temel unsurlarından olan sağlık, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok yatırım yapılan konuların başında gelmektedir. Ülkemizde sağlığa ayrılan kaynakların arttırılması, sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve herkesin bu hizmetlerden eşit şekilde yararlanması için önemli adımlar atılmıştır" diyerek, "Milletimizin sağlıklı bir geleceğe sahip olabilmesi, günümüzde özellikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan ve ortamlardan uzak tutulmasıyla mümkün olacaktır. Sigara başta olmak üzere zararlı alışkanlıkların terk edilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, spor yapma alışkanlığının yaygınlaştırılması gibi önlemler, gençlerimize bırakacağımız daha sağlıklı bir dünya için büyük katkılar sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, sağlık personelimiz başta olmak üzere tüm Gebzeli vatandaşlarımızın Dünya Sağlık Haftasını kutlar, herkese sağlıklı bir yaşam dilerim." dedi.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mürsel Durmaz Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan’a sağlığa yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi verdi.

Ağız ve Diş Sağlığı etkinlik boyunca çocuklara   diş fırçası ve diş macunu dağıtılıp, diş muayenesi gerçekleştirilecek. 4 gün boyunca Gebze Kent Meydanı’nda  kan bağışı, organ bağışı, meme taraması, sağlık birimlerinin tanıtımları, aktiviteleri, yayınları, broşürleri çeşitli sağlık etkinlikleriyle 10­ 13 Nisan  Gebze Kent Meydanı’nda vatandaşların ziyaretine  açık olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZE, KENT, MEYDANINDA, SAĞLIK, SOKAĞI, ETKİNLİKLERİ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı