Haber Detayı
19 Şubat 2019 - Salı 12:36
 
Gebze ‘Vefa ve teşkilat’ dedi!
ÖMÜR KAVRAN YAZDI... OKUMADAN GEÇMEYİN...
Gebze Haberi
Gebze ‘Vefa ve teşkilat’ dedi!

Merakla beklenen Belediye Meclis Üyesi Aday listeleri YSK’ya teslim edildi. İlçe İlçe Meclis üyeleri listeleriniz bizlerde değerlendirmeye çalışacağız. Öncelikle Gebze ile Meclis Üyesi Aday Listelerini  değerlendirmeye başlayalım. AK Parti’nin Gebze aday listesi, ahde vefayı ve teşkilatçılığı temel alan, partiye emek veren isimlerin değerlendirildiği donanımlı bir liste olmuş. Bununla birlikte yöresel dengeler de gözetilmiş ve özellikle Hürriyet-Yavuz Selim’deki tapu sorunu nedeniyle Beylikbağı bölgesine özel önem verilmiş. Zira AK Parti’nin oy deposu konumunda ki Beylikbağı’nda ki 7 mahalle her seçimde zirveyi kimseye bırakmıyordu. Eski ilçe Başkanı Hasan Soba, Eski Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yandık, Hasan Özdemir, Sertan Tuncel, Ayhan Yılmaz, Şenay Önder, Selamet Güner, Abdullah Kahraman, İrfan İrtegün gibi bir çok ismin listede yer alması teşkilata verilen önemi gösterirken, Harun Penbegüllü, Vasfiye Aydın, Mehmet Dinç gibi isimlerin olması da ahde vefayı gösterdi. Mevcut Meclis üyelerinden sadece Sadık Güvenç’in yer alması köy oylarına talip olduğunu gösterirken, diğer isimlerin bir tanesinin bile yer almaması düşündürücü. Ya mevcutlar çok başarısız bulundu, ya da köklü bir yenilenme kararı alındı.

***

Giresun-Trabzon-Rize ağırlıklı liste!

Bakıldığı zaman AK Parti Gebze Meclis Üyesi listesi teşkilatçılık açısından kabul edilebilir ve geçerli bir liste. Liste üzerinde yapılacak tek eleştiri noktası ise bölgesel dengeler gözetilirken, çok fazla Doğu Karadenizli isme yer verilmesi olmuş. Listenin ağırlığını Giresun-Trabzon ve Rize oluşturuyor. Tabi ki emek vermiş ya da donanımlı kişileri sadece memleketlerinden ötürü elemek hakkaniyetli olmaz ama Kürt kökenli, bir tek Meclis Üyesi adayının listede olmaması büyük bir eksiklik. Kendisi de Mardinli olan İl başkanı Abdullah Eryarsoy bu ayrıntıyı nasıl kaçırdı şaşılacak bir durum. Zira AK Parti son iki seçimde Kürt oylarının HDP’ye gitmesini kesmek için Doğu kökenli Cemil Yaman’ı son iki seçimde Milletvekili adayı gösterirken, aynı durumun Belediye Meclis Listelerinde de olması gerekirdi.

***

Ünlü Gebze sınavını kaybetti!

Gebze Aday listesi üzerinde yapılacak en büyük eleştiri hiç kuşkusuz MHP İl başkanı Aydın Ünlü’ye. Aydın bey iyi bir teşkilatçıdır, partisine sadakati tartışılmazdır ve liderinin her sözünü emir bilir. En sıkıntılı dönemlerde o da gemiyi terk etmeyenlerden ve Kocaeli’nin kaptanı. (Bu yönlerini önceden yazalım ki bire art niyet olmadığı bilinsin.) Ancak aydın bey Gebze sınavında çok büyük kaybetti. Önce eski ilçe Başkanı Ferit Taşdemir’i görevden alınması için alakasız beyanatları, ardından meclis üyesi listesinde Aydın bey tam bir fiyasko yaşadı. Koskoca MHP, İttifak yaptığı AK Parti’den Gebze’ye meclis Üyesi adayını 26.sıradan koyabildi. Neredeyse seçilmesi imkansız bir sıradan Ömer Cihan Kavak meclis Üyesi adayı oldu. Bunun sonucu MHP’nin önümüzdeki seçimlerde Gebze’de meclis üyesi olmaması anlamına gelir. Artık, Ferit Taşdemir mevzusundan dolayı Aydın Ünlü mü Gebze’yi cezalandırdı, yoksa etkili mi olamadı bilemeyiz ama Gebze sınavını kaybettiği kesindir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, ‘Vefa, ve, teşkilat’, dedi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı