“Gebze’ye deprem toplanma merkezi kurulmalı”
Haber
15 Ağustos 2019 - Perşembe 17:43
 
“Gebze’ye deprem toplanma merkezi kurulmalı”
Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, “Büyük bir deprem yaşanması durumunda Gebze’de Deprem Toplanma Merkezi’ kurulmalı. Bu alan için en uygun yer Gebze Askeri Kışlası” dedi.
Gebze Haberi
“Gebze’ye deprem toplanma merkezi kurulmalı”

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 20. yıldönümü dolayısıyla açıklamada bulundu. Çiler açıklamasında, “17 Ağustos 1999’da yaşadığımız Marmara Depremi, büyük yıkımlara yol açarak binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirmesine, on binlerce vatandaşımızın ise zor bir hayata başlamasına yol açmıştır. Marmara Depremi’nin büyüklüğü, etkilediği alanın genişliği ve sebep olduğu kayıplar, yaşanan doğa olayının ülkemizde son yüzyılın en büyük deprem felaketlerinden biri olarak kabul edilmesine neden olmuştur. Üzerinden yirmi yıl geçmesine rağmen yaşanan acılar ilk günkü kadar tazedir. Aynı acıların yaşanmaması için alınabilecek birçok önlem, gerçekleştirilmesi gereken birçok çalışma ile böylesi bir felaketin unutulmamasını sağlamak hepimizin görevidir.

EN AZ ZARAR GÖRME GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ

Gebze Ticaret Odası olarak bizler de; Odamızda düzenlediğimiz bilgilendirme seminerleri, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve bölgemize bir ‘Deprem Simülasyon Merkezi’ kazandırmak için yürüttüğümüz çabalarla böyle bir felaketin bir kez daha yaşanması durumunda en az zarar görme gayreti içerisindeyiz. Bu çalışmaların yanı sıra, bölgemize tam donanımlı bir ‘Deprem Toplanma Merkezi’ kurulması gerektiğini de her platforma vurguluyor, bu alan için en uygun yerin Askeri Kışla olduğunu dile getiriyoruz. Dileğimiz, bu konularda bir an önce harekete geçilerek gerekli adımların atılmasıdır. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 20. Yıldönümünde, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anar; deprem sonrası hayatına engelli olarak devam eden tüm vatandaşlarımızın Gebze Ticaret Odası olarak daima yanlarında olmaya çalıştığımızı belirtir, böyle bir doğa felaketinin bir daha yaşanmamasını dilerim” ifadelerine yer verdi.

KAÇ TANE DEPREM TOPLANMA ALANI VAR?

Gebze’de 236 bin 999 metrekareye tekabül eden 38 tane toplanma alanıvar. Bu rakamlar bölgemizdeki diğer ilçelerde Darıca için 73 bin 572 metrekare ve 26 toplanma alanı, Çayırova’da 22 bin 204 ve 10 tane toplanma alanı, son olarak da Dilovası için 27 bin 781 metrekare 9 toplanma alanı olarak belirtilmiş.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Gebze’ye, deprem, toplanma, merkezi, kurulmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı