Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 11:23
 
Gebzeli Ulutaş ODTÜ’de Sempozyum verdi!
ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde farklı bilim dallarından uzmanlar koku ve tat konusunu kendi uzmanlık alanları açısından değerlendirdi.
Gebze Haberi
Gebzeli Ulutaş ODTÜ’de Sempozyum verdi!

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde farklı bilim dallarından uzmanlar koku ve tat konusunu kendi uzmanlık alanları açısından değerlendirdi.  Gebzeli Çevre Mühendisi Dr. Kadir Ulutaş kokunun insan davranışları üzerindeki etkisine vurgu yaparak “2013 yılında yayınlanan Koku Oluşturan Emisyonların Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile birlikte kokunun çevresel açıdan değerlendirilmesinde yasal bir boyut kazanılmıştır” dedi.  ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde farklı bilim dallarından uzmanlar tarafından gerçekleştirilen sempozyuma, akademisyenler, hekimler, eczacı ve kimyagerler, çevre mühendisleri, şefler, ev hanımları, üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan yoğun bir dinleyici kitlesi katıldı.

BİLGİ PAYLAŞIMI YAPTI

"Koku ve Tat Alma Bozuklukları", "Tat Koku İlişkisi", "Alerji ve Koku", "Sinir Sistemi ve Koku", "Beyin Dalgaları ve Koku", "Koku Kirliliği", "Hayvanlarda Koku" başlıklarının işlendiği sempozyumda alanında uzman 30 doktor bir araya gelerek konuya multidisipliner bir açıdan değerlendirdi.  Sempozyumu düzenleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Esin Yalçınkaya, tat ve koku konusunda herkesin anlayabileceği bir bilim dili oluşturmak istediklerini belirtti. Sempozyuma katılan Gebze Belediyesi’nde görevli Kocaeli Hizmet-İş Sendikası Kültür Sanat Komite Başkanı Çevre Mühendisi Dr. Kadir Ulutaş koku kirliği ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında bilgi vererek uygulamaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebzeli, Ulutaş, ODTÜ’de, Sempozyum, verdi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı