Haber Detayı
28 Mayıs 2017 - Pazar 13:44
 
GERİ DÖNÜYOR
TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, geçen yıl kaldırılan TEDES'in tekrar geri döndüğünü açıkladı.
Gebze Haberi
GERİ DÖNÜYOR

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr.  Mustafa Ilıcalı, suistimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) tekrar geri döndüğünü, uygulamanın, sistemini yeni usul ve esaslara göre yenileyen  İstanbul ve  Konya'da gelecek hafta faaliyete geçeceğini söyledi.

"GELİRİN YÜZDE 70'İ HAZİNE'YE, YÜZDE 30'U BELEDİYEYE"

TEDES'in trafik kazalarını ve dolayısıyla can kaybını önlemek için  Türkiye'nin farklı illerinde uygulanmaya başlandığını anımsattı. Ilıcalı, şehir içinde trafiğin düzenlenmesi, mal ve can kaybının önlenmesi, hız ve ışık ihlalinin önüne geçilmesi gibi amaçlarla kurulan TEDES'te kesilen cezaların yüzde 70'inin Hazine'ye yüzde 30'unun ise belediyelere gittiğini hatırlattı.

"GELİR KAPISINA DÖNÜŞTÜ"

Getirilen düzenleme ile belediyelerin yüzde 30 pay almasının onların isteğini artırdığını dile getiren Ilıcalı, bu sayede sistemin hızla yayıldığını anlatarak, "Ancak sonra bu işi suistimal edenler oldu. Bilerek veya bilmeyerek bazı belediyeler ve sistemi kuran şirketler bunu bir gelir kapısına dönüştürdü. İş amacından çıktı. Sonra hepimiz anormal ve haksız cezaların kesildiğini gördük" diye konuştu.

 

Özellikle  Ordu'da kesilen anormal cezalar sonrası vatandaşlardan tepki alındığını ifade eden Ilıcalı, sonrasında  İçişleri Bakanlığı'nın harekete geçtiğini ve TEDES'i kaldırdığını söyledi.

Ilıcalı, TEDES üzerinden adeta tuzak kurarak vatandaşın gelir kapısına dönüştürülmesine  İçişleri Bakanlığı'nın müsaade etmediğinin altını çizdi.

"DÜZENLEME YAPAN DEVREYE ALABİLECEK"

Mustafa Ilıcalı, TEDES'in kaldırılmasının çare olmadığının görülmesi üzerine ilgili tarafların bir araya geldiğini belirterek, sistemin nasıl olması gerektiğine dair usul ve esasları belirleyen yeni mevzuat oluşturulduğunu söyledi.

Eksiklerin ve yapılması gerekenlerin ne olduğunun belirlenmesinden sonra bunun belediyelere de iletildiğini anlatan  Mustafa Ilıcalı, şöyle devam etti:

"Yeni usul ve şartlara göre düzenleme yapanlar sistemi tekrar uygulamaya alabilecek. Bunun esas amacı can kaybını azaltmak. İnsanlarımız trafikte hayatlarını kaybetmesin. Bunun içine ticareti koyduğun zamanda işte bu kadar önemli sistemleri durdurup tekrar yeni düzenlemeler yapmak durumunda kalıyoruz. Yeni düzenlemelerle beraber TEDES tekrar devreye girecek. Bizim bunu elle, trafik polisi ile yapmamız mümkün değil"

"GEÇEN YILKİ KAZALARDA 7 BİN 300 KİŞİ ÖLDÜ"

Mustafa Ilıcalı, yapılan bir incelemede  İstanbul'da sadece bir kavşakta TEDES veya trafik polisi olmaması durumunda bir günde bin ihlal yapıldığının görüldüğünü vurguladı.

Geçen yıl ülke genelinde bir milyon 182 bin trafik kazasında 7 bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren  Mustafa Ilıcalı, bu kazalarda 307 bin 619 kişinin yaralandığı aktardı.

Mustafa Ilıcalı, "Bizim ilk önceliğimiz can kaybını önlemek. Canın telafisi yok. Ama bir de maddi kaybı var ülkenin. Geçen yılki trafik kazalarında 30 milyar liralık hasar meydana geldi. Bu çok ciddi bir rakam" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL VE KONYA'DA BAŞLIYOR"

Türkiye'nin trafik yazılımı konusunda artık çok ciddi ilerlediğini belirten  Mustafa Ilıcalı, "Akıllı sistemleri ne kadar devreye koyarsak, 7 gün 24 saat sürekli denetim sağlarsak ölümlü kazalarda da önemli bir azalma sağlayacağız. Bunun için  Emniyet Genel Müdürlüğü büyük bir gayret içinde. İstatistiklerde azalma var ama tam yeterli değil" diye konuştu.

Elektronik denetleme sistemini, kaldırılmadan önce 19 belediyenin uygulamaya aldığını anımsatan  Mustafa Ilıcalı, emniyet yetkililerinde aldığı bilgiye göre TEDES'i yeni usul ve mevzuatlara göre yenileyen  İstanbul ve  Konya'da uygulamanın gelecek hafta başlayacağını söyledi.

Mustafa Ilıcalı, TEDES için halihazırda başvuran belediye sayısının ise 130 olduğunu kaydederek, Intertraffic  İstanbul Fuarı'nda düzenlenen bir panelde çok sayıda büyükşehrin ulaşım yetkilisiyle bir araya geldiğini ve sistemi kendilerine anlattığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GERİ, DÖNÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı