Haber Detayı
16 Ağustos 2016 - Salı 16:18
 
GTO felaketi hatırlattı
17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük Depremi’nin tüm etkileri, alınan dersler, yönetmelikler ve yeni bir deprem yaşanması halinde bulunduğumuz konum tüm detayları ile masaya yatırıldı. Üniversite hocaları, mühendisler, mimarlar, belediye çalışanları, GTO meclis Üyeleri toplantıda yer aldı.
Gebze Haberi
GTO felaketi hatırlattı

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 17.Yıl Dönümünde Gebze Ticaret Odası'nda Deprem konulu panel düzenledi. Bundan tam 17 yıl önce, saat 03.02'de merkez üssü Gölcük olan Marmara Depremi'nde 20 bine yakın kişi hayatını kaybetmiş, on binlerce kişi yaralanıp sakat kalmıştı. Hafızalarda hala yerini koruyan asrın felaketi Marmara Depremi'nin yıl dönümünde GTO ev sahipliğinde, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası iş birliğiyle yapılan Deprem Paneli'nde önemli mesajlar verildi. Gebze Teknik Üniversitesi Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bilge Siyahi ve Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr Kemal Beyen sunum gerçekleştirdiler. 

FAY HATTI ÜZERİNDE YAŞIYORUZ

Açılış konuşmasını yapan GTO Başkanı Nail Çiler, 17 Ağustos gecesini hafızlarda yenişden canlandırıarak çok sayıda yaşam hikayesinin bulunduğunu söyledi. Çiler, Türkiye'nin fay hattı üğzerinde buluınan bir ülke olduğunu hatırlatarak, "17 Ağustos'u hepimiz yaşadık, hepimizin yaşam hikayesi var. Cenazelerimize dahi sahip çıkamadık, aylar sonra ulaştık. Bu acı tabloyu her gün yaşıyoruz. Bu acıyı bir kez daha yaşamayalım diye çalışıyoruz. Marmara Depremi bana göre ülkenin yaşadığı en acı felaketlerden birisiydi. O Deprem Türkiye'de gelişen bazı şeylerin belki de habercisiydi. O beton yığınlarının altında yaşama tutunmaya çalışan insanlar vardı. Araştırmalara göre ülkemiz topraklarının yüzde 93'ü, sanayi kuruluşlarının yüzde 98'i, barajlarımızın yüzde 95'i nüfusun ise  büyük kesiminin de bulunduğu yerlerde fay hatları yer alıyor. Okuduğumda ben şok oldum, inanamadım. "dedi. 

TOPLANMA ALANIMIZ YOK

Panelde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı, deprem sonrası yapılması gereken öçaışmalara değinerek Gebze Bölgesinde vatandaşların toplanacak bir sahasının bulunmadığını söyledi. Bu durumun Gebze gibi bir yer için büyük eksiklik olduğunu ifade eden Kadı'nın bu uyarısı sonrası GTO Başkanı Nail Çiler, toplanma alanlarının Gebze ve Darıca'da askeri kışlaların olduğunu ifade ederek bu arazilerin TOKİ'ye verilmemesi gerektiğini ifade ederek Mimar ve Mühendislerden kendilerine destek vermelerini istedi. 

JAPONYA ÖRNEĞİ

Japonya'nın depremle mücadelesinden örnek veren ve Türkiye'nin de bu çalışmaları örnek alması gerektiğini ifade eden Çiler, "Hemen hemen her gün deprem gerçeği ile yüzleşen Japonya 1995 yılında meydana gelen Kobe depreminden sonra katı inşaat yönetmeliği çıkardı. Bu yönetmeliği sıkı takip ederek uygulayan Japonya, depremle yaşamayı öğrendi, inşaat mühendisliğinde dünya lideri haline geldi. Üstelik bu kurallar her binaya göre ayrı ayrı uygulanıyor. Son yıllarda ülkemizde de depremle ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Zorunlu deprem yönetmeliği ve deprem sigortası halkımız için büyük önem arz ederken, biz ne yazık ki deprem sigortasını bile binbir zorlukla yapıyoruz. Deprem yönetmeliği geleceği düşünerek güncellenmelidir."diye konuştu.  

DEPREM BİZİM GERÇEĞİMİZ

Depremlerin Türkiye'nin geleceği olduğunu ve depremle yaşamayı öğrenmek gerektiğini vurgulayan Çiler, "Deprem yönetmeliğine göre yaşam alanları dizayn edilmeli. Bu depremler olduğu zaman bir takım travmalarda yaşanıyor. Deprem öldürmez, çürük binalar öldürür diye düşünüyorum. Bir Kentsel dönüşüm konusu var. Biz karşı değiliz ama kurallara uygun yapılmalı ve katma değere dönüşmesi gerekir. Depremde hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Bir daha böyle bir deprem yaşamayalım. Deprem bu ülkenin gerçeğidir. Bizde depremle yaşamaya alışacağız."dedi. 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTO, felaketi, hatırlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı