Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 16:45
 
GTO ve GENÇSİAD’tan sanayi 4.0 paneli
Gebze Ticaret Odası ve GENÇSİAD tarafından ‘Sanayide 4.0’ konulu bir panel gerçekleştirildi.
Gebze Haberi
GTO ve GENÇSİAD’tan sanayi 4.0 paneli

Gebze Güzeller OSB’de bugün gerçekleşen panele Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakuk Görgün, GENÇSİAD Başkanı Lokman Kılıç, ALİBABA.COM Türkiye İş Ortağı Genel Müdürü Okran Aytulun, Eski Hannover Ticaret Ateşesi M. Kudret Ceren, MÜSİAD Gebze Şube Başkanı Nihat Yıldırım, TÜKSİAD Başkanı Nurettin Aslantürk, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut ile çok sayıda davetli katıldı. 

AKIL TERİ KAZANACAK

Panelde ilk olarak GENÇSİAD Başkanı Lokman Kılıç bir konuşma yaparak, “Teknoloji-inavasoy ve Ar-ge ile yarınımızı bir adım daha ileriye taşımalıyız. Sanayi 4.0 ile makineler birbiri ile iletişim halinde olacak. Alın teri değil akıl teri kazanacak. Dünyada hızla değişen kurallara uyum sağlamak durumundayız. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Kılıç’ın ardından Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler konuşarak, “Bütün STK’larla ortak çalışan bir odayız. Yarı başka STK’larla da bu tür projelerde ortak olmak isteriz.

AKILLI MAKİNELER DEVRİ

İş dünyasında Gebze Süper Ligdedir. Artık yeni dönemin başlaması zorunlum bir hale geldi. Sanayi 4.0 hayatımıza artık akıllı makineler giriyor. Artık altıcı duyu organımız olan teknoloji var. 365 oda arasında ilk olarak GTO standında bunlar konuşuldu. Sanayi 4.0 için şimdiden önlem almalıyız. Her şey daha akıllı hale gelecek. Sanayi 4.0 akıllı makineler devri olarak tanımlayabiliriz. E-ticaret toplam ticaret içerinde payı yüzde 2. E-ticaret kavramı iler artık rakibimiz dünyanın her yerinde aynı işi yapanlar bizim rakibimiz.

60N BİN ÇALIŞANI VAR

Artık işletmelerde akıllı makineler devreye girecektir. Bilgisine, deneyimine, cesaretine güvenen işadamlarına diyoruz ki bu bölge bu altyapıya müsait. Yeni yılınızı kutlar, sevgi ve sayı hoşgörüde buluşmayı dilerim.” diye konuştu. Başkan Çiler’den sonra olarak ise ALİBABA.COM Türkiye İş Ortağı Genel Müdürü Okran Aytulun, “Gebze’nin hem ticarete, ekonomiye açık bir bölge. Şanslı bir yerde olmanızı bilmenizi isterim. Alibaba.com bu şirket 18 yıl önce Çin’de kuruldu. Bugün 60 bin çalışanı var. Dünyanın en değerli 10 şirketin biri.

2 TRİLYON DOLARI ELEKTRONİK

Dünya artık sanayi ve ticarette farklı bir yere gidiyor. E-ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Çin hükümeti 5 yıl içerisinde 8 trilyon dolar ithalat yapmayı ve 2 triyonu elektronik ortamda sağlayacak. Biz bir şeyleri sürekli bekliyoruz. Ama dünya hiç beklemiyor. 10 yıl sonra dünyaya kendini açmayan şirketlerin bitecek. Ülke olarak yeni ekonomilere yeteri kadar adapte olmuyoruz. Türkiye’de KOBİ’lerin dijitalleşme oranı yüzde 4. işletmelerin buna adapte olması gerekir. Pazarlama ve finansta çok zayıfız. 67 bin ihracatçımız var.” dedi.

GTÜ OLARAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Panelde son olarak ise Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün de bir konuşma yaparak, “Akıllı çoraplar ve akıllı çocuk bezleri çıktı. Çok yakın zamanda 3 boyutlu ekranlar çıkacak. 2020 yılında internete bağlı cihaz toplam nüfusun 3 katı olacak. Var olan internet protokollüleri yenileniyor. Türkiye’de 55 milyon internet abonesi var. 45 milyonu her gün internete bağlanıyor. GTÜ olarak dijitalleşme ve veri alanında çalışma yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Panelde son olarak ise Eski Hannover Ticaret Ateşesi M. Kudret Ceren konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTO, ve, GENÇSİAD’tan, sanayi, 4.0, paneli, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı