Haber Detayı
04 Ekim 2017 - Çarşamba 11:36
 
“HATA YAPMAK İSTEMİYORUZ”
Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, önceki gün gerçekleşen Meclis Toplantısında Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi’ndeki tapu sorunu ile ilgili konuştu.
Gebze Haberi
“HATA YAPMAK İSTEMİYORUZ”

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi’ndeki tapu sorunu ile ilgili olarak, “Son aşamaya gelmeden, Ankara’dan karar alınmadığı sürece biz karar alamayız. Ankara’dan gelen cevaba göre hareket edeceğiz.” dedi

Gebze Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis dün toplantısı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’ndaki meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısına Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker başkanlık etti. 

 

Yoklama – Açılış ve 06 Eylül 2017 tarihli meclis birleşimine ait karar özetlerinin okunması ve oylanması başlayan mecliste ilk olarak raporlar okundu. Meclisin birinci maddesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ‘Parkların ve Yeşil alanların Bakımı Hizmet Alış İşinin’ yıllara sari olarak yapılmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu okunup oyçokluğuyla kabul edildi.

 

MADDELER KABUL EDİLDİ

Gündemin ikinci maddesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün Gebze Belediyesi Disiplin Amirleri Yönetmeliğine ilişkin Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Raporu okunarak oyçokluğuyla kabul edildi. Meclisin üçüncü maddesi Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 4 ada 39 parselin Fuar, Panayır ve Festival Alanları olan kısmının Yükseköğretim Tesisleri ve Kampüs Alanları olarak değiştirilmesine ilişkin İmar Komisyonu raporu oyçokluğuyla kabul edildi. Gündemin dördüncü maddesi Plan ve Proje Müdürlüğünün Tüm İlçe Belediyelerinin plan notlarında değişiklik ile ilgili İmar Komisyonu Raporu oyçokluğuyla kabul edildi.

 

OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Gündemin beşinci maddesi Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü’nün Balçık Mahallesi, G22B14A, G22B14C, G22B14D nazım imar planı, G22B14A3C-3D, G22B14D2A-2B, G22B14C1A uygulama imar planı paftaları içerisinde kalan GK-24. Uygulama bölgesinde hazırlanan, Plan İşlem Numarası 351,11 olan tadilat teklifinin onaylanmasına ilişkin İmar Komisyonu Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin altıncı maddesi Yavuz Selim Mahallesi Rezerv Alanına ilişkin imar planı önerisine dair İmar Komisyonu Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi.

 

YANLIŞ BİLGİ AKTARIYOR

Gündemin 6. maddesi olan Yavuz Selim Mahallesi’nin afet alanı ilan edilmesine yönelik karar tartışmalara neden oldu. Toplantı öncesi Hürriyet ve Yavuz Selim mahalle sakinlerinin eylem yapması üzerine değerlendirmelerde bulunan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Yavuz Selim ve Hürriyet’te bazı vatandaşlar yanlış bilgi aktarıyor.  Biz bu konuda çalışma yapıyoruz. Bakanlık da, Başbakanlık bilgisi dahilinde çalışma yapıyor. Son aşamalara gelindi. Bizden tapuların verilmesi için imar uygulamalarının yapılmasını istiyorlar. Bir an evvel 1/1000’lik yapılması için çalışıyoruz. Diğer yerlerde nasıl yapılmış bunları inceliyoruz.

 

TAPU VEREMEYİZ

Gündeme almamızın sebebi, Bakanlık neticesinde uygulamalarla ilgili konu iletildiğinde zaman kazanmak için. Vatandaş 35 yıldır bekliyor. Biz de bir an evvel çözülsün istiyoruz, bu sorun bitsin. Vatandaşımıza aldığımız kararı anlatacağız, gidip konuşacağız.” dedi. İmar uygulaması olmadan vatandaşlara tapusunu vermelerinin mümkün olmadığını ve vatandaşın yanlış bilgilendirildiğini dile getiren Köşker, “Tapulu müstakil yerler var, daha önce planlanan, 2B durumu var, hazine durumu var. Planlı bir bölgede var. Hepsinin durumu ne olacak son aşamaya geldik.

 

HİSSELİ TAPU VERDİK

Vatandaşın Yüzde 52’si tapu alamıyor. Bizi tereddüde düşüren bu. Son aşamaya gelmeden, Ankara’dan karar alınmadığı sürece biz karar alamayız. Ankara’dan gelen cevaba göre hareket edeceğiz. Biz rezerv planını erteledik, Ankara’dan gelen karar göre yine erteleyeceğiz. Bu konuda Başbakanımızın bilgisi olmasıyla süreç hareketlendi. Ankara’dan kesin sonuç çıktığı zaman vatandaşımızla paylaşacağız.”dedi.  CHP’li Meclis üyelerinin 2014 seçimleri öncesi vatandaşlara tapu verileceği yönünde ki açıklamalarına cevap veren Köşker, “Hisseli tapu vereceğiz dedik, istemediler, müstakil olsun dediler. Ama bu olmaz.

 

HATA YAPMAK İSTEMİYORUZ

1/1000’lik uygulama yapmadan tapu verilemez. Hisseli verildiği zaman Kentsel Dönüşümü vatandaş kendisi de yapabilir. Belediye yapacak diye bir şey yok. Ada bazında anlaşırlar kendi aralarında verirler müteahhide. Biz yanlış yapmamak için her yere heyet gönderiyoruz, dersimize çalışıyoruz, vatandaşla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Hata yapmayalım diye irdeliyoruz. Rezerv alanında yapılacak dönüşümleri biz kendimiz yapacağız. Halk bugün niçin sokakta? Önümüzdeki haftalarda aynı ofiste vatandaşa onar kişi anlatacağız. Çok kalabalık olunca anlaşılmıyor.” diye konuştu. Gündemin diğer maddeleri de okunarak kabul edildi. Gebze Belediyesi ekim ayı ikinci meclis oturumu 16 Ekim Pazartesi günü saat 16.00’da yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “HATA, YAPMAK, İSTEMİYORUZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı