Haber Detayı
26 Ocak 2016 - Salı 09:02
 
HAVA BAHANE FİYATLAR ŞAHANE
Marketlerin zam için son bahanesi kar oldu. Soğuk havayı fırsat bilen marketler sebze-meyvenin tezgah ile hal fiyatı arasındaki makası iyice açtı. Fiyat farkında halde 1, markette 5 lira olan armut ipi göğüsledi
Gebze Haberi
HAVA BAHANE FİYATLAR ŞAHANE

Gıda fiyatlarındaki üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı kapanmak bilmiyor. Marketlerin sebze-meyve fiyatlarına zam bahanelerinin ardı arkası kesilmiyor. 'Ürün az', 'Ulaşım sağlanamıyor', 'Don oldu', 'Sıcak kavurdu' derken yılın 12 ayında ürünü tarla fiyatının kat be kat üstünde tüketiciye sunan marketin son bahanesi ise 'kar yağdı' oldu. Hal fiyatlarına bakıldığında, bazı marketlerin zam yapmak için adeta fırsat kovaladığı ortaya çıktı. Üreticiden 1 liraya çıkan ürün, ortalama 3 liraya vatandaşın sofrasına geldi. 
ÜRETİCİNİN CEBİ BOŞ
İstanbul hal fiyatları ile market fiyatları kıyaslandığında en yüksek fiyat farkı armutta karşımıza çıktı. Halde kilogramı 1 lira olan armut, markette 5 liraya vitrine çıktı. Fahiş fiyat farkında armudu, hurma takip etti. İstanbul Hali'nde 2 lira olan hurma, marketlerde 6 liraya satışa sunuldu. Pazar fiyatları ise market fiyatlarının bir miktar altında seyrederek, vatandaşın bütçesine rahatlık sağlayacak ciddi bir fark ortaya koymadı. Sebze-meyvenin pazar fiyatı, hal fiyatının yine çok üstünde, market fiyatının ise biraz altında bulunuyor. Üretici kazanamadığından, tüketici fahiş fiyattan yakınıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAVA, BAHANE, FİYATLAR, ŞAHANE,
Yorumlar
Haber Yazılımı