Haber Detayı
02 Kasım 2016 - Çarşamba 10:04
 
Hürriyet, gazi olamayanların sorunlarını Kılıçdaroğlu’na taşıdı
CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, terörle mücadele sırasında yaralanmalarına rağmen gazi sayılmayanların mücadelesini CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na taşıdı
Kocaeli Haberi
Hürriyet, gazi olamayanların sorunlarını Kılıçdaroğlu’na taşıdı

 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, uzun zamandır destek verdiği terörle mücadele sırasında yaralanmalarına rağmen gazi sayılmayan vatan evlatlarının sorunlarını Cumhuriyet Halk Partisi Grup Toplantısı gündemine taşıdı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Sizin haklarınızı sonuna kadar arayacağız, bundan emin olmanızı isterim” diyerek parti olarak gazi sayılmayanlara destek sunacaklarını açıkladı

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye’nin 81 ilinden gelen Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği’nin(TMSY) 120 üyesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) ağırladı. Daha önce de gazi sayılmayanları sık sık meclis gündemine getiren ve Kocaeli’de düzenlediği büyük bir organizasyonla da seslerini duyurmaya yardımcı olan CHP Milletvekili Hürriyet son olarak dernek üyelerini meclis çatısı altında bir araya getirdi. Meclis toplantı salonunda gazi sayılmayanlarla bir araya gelen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, dernek üyelerine yönelik olarak yaptığı konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişiminde yaralananların gazi olarak sayıldığını, ancak vatan savunmasında yaralanan askerlerin TSK yönetmeliğine takıldığını, bunun da Anayasa’da bulunan eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

BU VATANIN EVLATLARISINIZ

Milletvekili Hürriyet gazi sayılmayanlara yönelik olarak yaptığı konuşmada, “FETÖ terör örgütü karşısında yaralanan vatandaşlarımıza gazilik hakları verildi. Ancak sizlerin vatan savunmasında PKK ile sürdürdüğünüz mücadelede yaralanmanız dikkate alınmıyor. Çok büyük hak kaybı yaşıyorsunuz ve maalesef bu da hükümetin pek umurunda değil. Buradaki arkadaşlarımın hiçbiri askere çelik çomak oynamaya gitmedi, kimse de eğitim sırasında yaralanmadı. Her biriniz bu vatanın evlatlarısınız. Kalbinizdeki mermi ve vücudunuzdaki şarapnel parçaları; şerefinizle, onurunuzla ülkenizi savunurken aldığınız yaralardır. Bu yaralar sizlerin en büyük madalyalarıdır. Bu ülkenin en büyük belası karşısında canlarınızı hiçe sayarak; terörist inlerinden, hain pusulardan korkmayarak ülkenizi savundunuz. Bugün de en doğal hakkınız olan gazilik onurunuzu almanız için mücadelenizi sürdürüyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN DESTEK MESAJI

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, gerçekleştirdiği toplantının ardından, dernek üyeleriyle birlikte CHP Grup Toplantısına geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da grup toplantısında yaptığı konuşmada dernek üyelerine destek vereceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Aramızda gazi arkadaşlarımız var. Hükümet onları gazi saymıyor ama biz gazi sayıyoruz. Terörle mücadele ediyorsunuz, yaralanıyorsunuz ama hükümet diyor ki ‘Bir dakika, sen gazi sayılmazsın’. Bu arkadaşlarımız da şu soruyu soruyorlar: ‘Gazi olamazsınız çünkü yasalar, yönetmelikler var, diyor hükümet. Kendi çocuklarının bir parmağına kaç lira değer biçebilirler benim üç parmağımın yok olması için?’ diyor. Sizin haklarınızı sonuna kadar arayacağız, bundan emin olmasını isterim” dedi.

 

KILIÇDAROĞLU; “BU AYIP TEMİZLENMELİ”

TMSY Derneği Genel Başkanı Kadir Erhan Tuna’nın mektubunu da okuyan Kılıçdaroğlu, “Dernek Başkanı Kadir Erhan Tuna bir açıklama yapıyor, ‘1999 yılında Tunceli’de askerlik yaparken teröristlerle girdiğimiz çatışmada kalbimden yaralandım. Kalbimde şu an kurşunla yaşıyorum. Alınırsa ya felç olacağımı ya da masada kalacağımı söylediler, yine de gazi sayılmıyorum. Gazi sayılmam için devlet benden organ kaybı bekliyor. Çatışmada parmağı kopan arkadaşlarımız var ama gazilik unvanını vermiyorlar. Gazilik unvanı alması için en az üç parmağının kopması gerekiyormuş. Arkadaşımızın birinin yüzde 95 görme kaybı var. Yüzde 100 görme kaybı olması gerektiği için ona da gazilik unvanını vermediler. Birçok arkadaşımızın ruhen çalışır, bedenen çalışamaz raporu var ama gazilik onurunu alamıyorlar. Bu şekilde Türkiye genelinde yaklaşık 10 bin kişiyiz. İstediğimiz gazilik maaşı değil, gururla göstereceğimiz gazilik madalyası’ diyorlar. Bu ülke için, cumhuriyet için, bağımsız Türkiye için çaba harcayan, emek harcayan, alın teri döken, biz akşam yataklarımızda rahat uyuyalım diye dağlarda terörle mücadele eden askerimizi, güvenlik güçlerimizi her zaman saygıyla, her zaman şükranla anacağız. Size bizim minnet borcumuz var” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hürriyet,, gazi, olamayanların, sorunlarını, Kılıçdaroğlu’na, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı