Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 10:44
 
İskoliye Mektebi Kaymakamlık olacak mı?
Kocaeli Valiliği ile Darıca Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2015 yılında restore edilen İskoliye Mektebi Darıca Kaymakamlığı mı olacak?
Darıca Haberi
İskoliye Mektebi Kaymakamlık olacak mı?

Aslına uygun bir şekilde restore edilen tarihi İskoliye Mektebi’nin kaymakamlık olarak kullanılabilir.  Darıca’da gerçekleşen 30 Ağustos törenlerinin ardından Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ve Darıca Kaymakamı Ömer Karaman tarihi İskoliye Mektebi’nde incelemelerde bulundu. Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, aslına uygun restore edilen İskoliye Mektebi’nde hizmet vermekten mutluluk duyacaklarını ifade ederek Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’tan İskoliye Mektebi’nin kaymakamlık olması yönünde talepte bulundu. İkili arasında görüşmeler devam ederken, Bıyık’tan onay çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu.

ASLINA UYGUN RESTORE EDİLDİ

1875'te yapımına karar verilen ve 1882'de hizmete başlayan İskoliye Mektebi'nde, 1900'lerin başında meydana gelen büyük yangın dışında 1964'e kadar eğitim verildi. Bölgede yaşayan Rumların Yunanistan'a gitmesiyle bu tarihten sonra kısa bir süre kaymakamlık olarak hizmet veren zamanla tahrip olan binanın, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde büyük bölümü yıkıldı. Mimaride neoklasik dönemin izlerini taşıyan tarihi binanın restorasyonu için Darıca Belediyesince proje hazırlandı ve ihale sürecinin ardından çalışmalar başlanmıştı. Kocaeli Valiliği ile Darıca Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2015 yılında tarihi İskoliye Mektebi’nde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.  Tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanan ve 1875'te yapımına karar verilen İskoliye Mektebi’nin 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde gördüğü hasarın onarılması için başlatılan çalışmada bina, aslına uygun şekilde restore edildi. 1964 yılına kadar eğitimin verilen İskoliye Mektebi’ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı ‘Millet Kıraathanesi’ olarak açıklamıştı.

HABER: KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: İskoliye, Mektebi, Kaymakamlık, olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı