Haber Detayı
04 Şubat 2017 - Cumartesi 10:32
 
İŞTE ERAY'IN HEDEFİ
Dört Avrupa Şampiyonu ve Son Dünya Şampiyonu Milli Karateci Eray Şamdan, Bulgaristan’da düzenlenecek olan 2017 Avrupa Şampiyonası’nda beşinci şampiyonluğunu kazanmak istiyor.
Spor Haberi
İŞTE ERAY'IN HEDEFİ

Dört  Avrupa Şampiyonu ve Son Dünya Şampiyonu Milli Karateci  Eray Şamdan,  Bulgaristan'da düzenlenecek olan 2017  Avrupa Şampiyonası'nda beşinci şampiyonluğunu kazanmak istiyor.

Kocaeli'nin  Gebze ilçesinde çalışmalarına devam eden ve  Darıca Belediyesi Eğitim Spor Kulübü sporcusu olan Milli Karateci  Eray Şamdan, 17-19 Şubat tarihlerinde  Bulgaristan'da düzenlenecek olan  Avrupa Şampiyonası'na hazırlanıyor.  Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyan 20 yaşındaki milli karateci, 2013 yılında  Konya'da, 2014 yılında  Portekiz'de, 2015 yılında  İsviçre'de ve 2016'da  Kıbrıs'ta düzenlenen  Avrupa Şampiyonalarında birinci olarak altın madalyayı  Türkiye'ye kazandırdı. Milli karateci Şamdan aynı zamanda 2015 yılında Endonezya'da düzenlenen  Ümit Genç ve U21 Dünya Şampiyonası'nda Dünya Şampiyonu olarak altın madalyayı kazandı.

"En büyük hedefim 2020'de Olimpiyat şampiyonu olmak"

Karate camiasında efsane olmak istediğini anlatan  Avrupa ve Dünya Şampiyonu Milli Karateci  Eray Şamdan, "Bu zamana kadar 12  Türkiye şampiyonluğum, 4  Avrupa Şampiyonluğum ve 1 Dünya şampiyonluğum bulunmakta. Son yapılan  Türkiye şampiyonluğunda 20 yaş altında şampiyon oldum ve ülkemizi  Bulgaristan'da yapılacak olan  Avrupa Şampiyonasında temsil etme hakkı kazandım. Şuan önümdeki hedef bu. Ondan sonra büyükler  Avrupa Şampiyonası'nda yarışmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Karate camiasında efsane isim olmak istiyorum. En büyük hedefim ise 2020'de Olimpiyat şampiyonu olmak" dedi.

"2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında  Avrupa Şampiyonu oldum"

Bu zamana kadar kazandığı başarılarını anlatan Eray, "Babam aynı zamanda antrenörüm. Babam sayesinde tanıştım diyebilirim karateyle. Beş yaşından beri bu sporun içerisindeyim. İlk  Avrupa Şampiyonluğu'mu 2013 yılında  Konya'da kazandım. Ondan önce de  Avrupa Şampiyonasına katılmıştım ama üçüncü olmuştum. 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında  Avrupa Şampiyonu oldum. 2015 yılında Endonezya'da  Ümit Genç 21 Yaş Altı Dünya Şampiyonasında şampiyon oldum. Geçen hafta da büyükler  Türkiye Şampiyonası olmuştu ve onda da şampiyon oldum. Tabi seçmeler olmadı daha. Diğer maçlara da bakacaklar  Avrupa Şampiyonası'nda yarışıp yarışmayacağım için. Ben onun için de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım ve  Avrupa'da ülkemize altın madalya kazandırmak istiyorum" şeklinde konuştu.

"Bulgaristan'dan altın madalyayı kazanarak dönmek istiyorum"

Bulgaristan'da düzenlenecek olan  Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazanmak istediğini belirten Şamdan, "Beşinci  Avrupa Şampiyonluğu için  Bulgaristan'a gideceğim.  Bulgaristan'da yapılacak olan  Avrupa Şampiyonasında en büyük hedefim ülkemize altın madalya kazandırmak. Şuan ikinci kampımız bitti, üçüncü kampımız başlayacak. Oradan direk  Bulgaristan'a geçeceğiz ve altın madalyayı kazanarak ülkemize dönmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Bu spor sayesinde çevrem gelişti"

Karate sporunu tavsiye ettiğini söyleyen Şamdan, "Bu spor olmasaydı ben ne olurdum çok merak ediyorum. Bu spor benim çevremi genişletiyor. Benim kendime özgüvenimi arttırıyor. Bu sporu yapmak isteyen diğer çocuklarında özgüvenlerinin artacağını, arkadaş çevresinin olacağını söyleyebilirim. Mesela benim  Türkiye'de nereye gitsem bir arkadaşım var.  Diyarbakır'da,  Ağrı'da,  Konya'da arkadaşım var kısaca her yerden bir çevre edinmiş oldum. Bu iyi bir şey yani. Diğer çocuklara da bu sporu yapmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

"Eray, inşallah beşinci kez  Avrupa Şampiyonu olarak kendi rekorunu egale edecek"

Eray Şamdan'ın babası ve aynı zamanda da antrenörü Adnan Şamdan, "Eray, maşallah her zaman her yerde şampiyon oldu. Eray, son 4 yılın  Avrupa Şampiyonu ve 2015 yılının Dünya Şampiyonu. 2 sefer katıldığı Balkan Şampiyonluğunda şampiyon oldu. Yıldızlar, Gençler, Ümitler, Büyükler dallarında  Türkiye Şampiyonu olarak kırılması güç bir başarıya imza attı. Gerçekten çok yetenekli bir sporcu. İnşallah 2020'de  Tokyo'da yapılacak olan Olimpiyatlarda ülkemize madalya kazandıracak en büyük adaylardan birisi diye düşünüyorum. Amacımız o. Buradan ilimizden ülkemize altın madalya kazandırmak hedefimiz bu. Şimdi önümüzde 17-19 Şubat'ta  Bulgaristan'ın Başkenti Sofia'da düzenlenecek olan U21 altı  Avrupa Karate Şampiyonası var ve Eray beşinci  Avrupa Şampiyonluğu için yarışacak. Temennimiz beşinci kez  Avrupa Şampiyonu olarak kendi rekorunu egale edecek" diye konuştu.

Milli Karateci  Eray Şamdan, Uluslararası Sporcu puan sıralamasında 21 Yaş altı Erkekle 60 kilogramda Dünya birincisi olarak zirvede bulunuyor.

Kaynak: (sondakika.com) - sondakika.com Editör:
Etiketler: İŞTE, ERAY'IN, HEDEFİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı