Haber Detayı
24 Ağustos 2017 - Perşembe 11:37
 
Kansere yerli ilaç
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle hayata geçirilen projeyle, erişimi zor olan nükleer ilaçlar artık Türkiye’de üretilecek.
Ekonomi Haberi
Kansere yerli ilaç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık alanında yerlileşmenin önünü açacak nükleer teknolojiyle ilgili dün 2 önemli projeyi hayata geçirdi. 2 bakanlık arasında imzalanan protokol ile erişimi zor olan nükleer ilaçların artık Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından üretilmesine imkan sağlanırken; ayrıca radyoloji, radyoterapi ve nükleer tıp cihazları ile sanayide kullanılan nükleer ölçüm cihazlarının kalibrasyonunun yapılacağı SANAEM İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı hizmete açıldı. İmza töreninde konuşan Enerji Bakanı Albayrak, enerji ve tıp alanındaki bu işbirliğinin güzel bir gelişme olduğunu kaydederek, protokol ile sağlık sektöründe yerlileşmenin destekleneceğini dile getirdi. Birçok ilacın uzun yıllar boyunca ithal edildiğine dikkati çeken Albayrak, " teşhisinde, beyin kan akışının görülmesinde, nörolojik hastalıkların ve lenf kanserinin tanısında, organik nakillerde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin anlaşılmasında, kan hücrelerinin tespiti ve izlenmesinde, lösemi tespiti ve kalp görüntülenmesinde kullanılan ilaçları artık Türkiye'de üreteceğiz" diye konuştu. Türkiye'de nükleerin sadece enerji alanında değil; tıp, telekomünikasyon, uydu ve haberleşme gibi farklı alanlarda kullanılacağını vurgulayan Albayrak, şunları söyledi: "Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (SANAEM) ciddi bir yatırım ortaya konuldu. Tüm tesislerin yatırımı yaklaşık 100 milyon lirayı geçiyor. SANAEM İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı'nda tüm Türkiye'deki radyasyon cihazlarının kalibrasyonunu yapacağız. Tıbbi radyoloji cihazımız 15 binden fazla, diş hekimliğinde birçok muayenehanede 11 binden fazla cihaz var. Bu anlamda baktığımızda on binlerce cihazın artık kalibrasyonunu, takibini burada en son teknoloji ekipmanlarıyla yapacağız. Bu hizmeti artık ithal etmeyeceğiz." 

NÜKLEER ENERJİ ÖNEMLİ
Sağlık Bakanı Demircan ise, "Bundan sonra Türkiye'deki bütün radyoaktivite üreten cihazların standardizasyonu ve kalibrasyonu tek merkezden yapılacak. Biz cihazları alıyorduk, kullanıyorduk, standardizasyonu yoktu. Şimdi bunların standardizasyonu bizim elimizde" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin nükleer teknoloji ile mutlaka daha ileri ilişki kurmak zorunda olduğunu kaydeden Demircan, "Nükleer teknolojiyi sadece bir silah ve enerji gücü olarak görmeyelim. Nükleer teknoloji, insan sağlığı ile doğrudan ilgili bir teknoloji" dedi.

TESİSTE 8 LABORATUVAR BULUNUYOR
Açılışı gerçekleştirilen tesiste 8 kalibrasyon laboratuvarı bulunuyor. Sağlık sektöründe teşhis, tedavi ve radyasyondan korunma amacıyla kullanılan tüm radyasyon ölçüm cihazlarının kalibrasyonu bu laboratuvarlarda yapılabilecek. Böylece hastaların fazla doz radyasyon almalarının önüne geçilecek. Sanayide kullanılan radyasyon ölçüm cihazları da burada kalibre edilecek. Bu işlem Türkiye'de ilk defa kurulan nötron kalibrasyon laboratuvarında gerçekleştirilecek.

 

KAYNAK:TAKVİM

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kansere, yerli, ilaç,
Yorumlar
Haber Yazılımı