Haber Detayı
21 Ekim 2017 - Cumartesi 14:00
 
Karabacak'ta Gitti
Darıca Haberi
Karabacak'ta Gitti

 Bosna Hersek'in ilk  Cumhurbaşkanı  Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 14. yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen anma törenine katılan  Darıca Belediye Başkanı  Şükrü Karabacak, "Kardeş ülke  Bosna Hersek'in efsane lideri Aliya'yı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" dedi.

Bağımsız  Bosna Hersek'in ilk  Cumhurbaşkanı  Aliya İzzetbegoviç, vefatının 14. yıldönümünde Başkent  Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde düzenlenen törenle anılırken, düzenlenen törene  Bilge Kral'ın oğlu Bakir İzetbegoviç'in yanı sıra ülkemizden de aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının da olduğu bir heyet katıldı.

Bosna Hersek'e bağımsızlık yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikimi dolayısıyla " Bilge Kral" olarak da anılan Aliya kabri başında dualarla anılırken anma etkinliklerine katılan  Darıca Belediye Başkanı  Şükrü Karabacak,  Aliya İzzetbegoviç'in ölümünün üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen fikirleriyle gençlere yol gösterdiğine dikkat çekti.

Darıca Belediye Başkanı  Şükrü Karabacak, " Türkiye ile  Bosna Hersek ayrılmaz iki kardeş gibidir. Yüzyıllardır aramızdaki sevgi, kardeşlik ve dostluk köprüsünü gelecek nesillere taşımak hepimizin vazifesidir. 14 yıl önce hayatını kaybeden  Aliya İzzetbegoviç Müslüman dünyası için önemli bir değerdir. Hayatı boyunca Müslümanların hakları için savaşan İzzetbegoviç, savunduğu değerlerle geçmişten günümüze adeta ışık tutmuştur. Ömrünün son günlerinde dönemin Başbakanı olan Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'ı  Bosna Hersek'e davet ederek, kendisinden  Bosna Hersek'e sahip çıkmasını talep edip  Bosna Hersek'i ona emanet eden İzzetbegoviç, adeta sayın Cumhurbaşkanımızın bugünlerine işaret ederek, kendisinde geleceğin büyük lideri olacak vasıfları gördüğünü beyan etmiştir. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde dost ve kardeş ülke  Bosna Hersek'in her daim yanında olmaya devam edeceğiz.  Bosna Hersek'in ilk  Cumhurbaşkanı, Bilge Lider  Aliya İzzetbegoviç'i vefatının 14. Yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz" dedi.

Darıca Belediye Başkanı  Şükrü Karabacak ülkemizden aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının yanı sıra  Şevki Yılmaz'ın da olduğu heyetle birlikte  Saraybosna'da düzenlenen "İslam'ın Uç Beyi Aliya" filminin galasına da katılırken, iki günlük temasların ardından yurda döndü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karabacak'ta, Gitti,
Yorumlar
Haber Yazılımı