Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 16:04
 
Kocaeli'de 4 bin 427 kişi karantinada
Kocaeli Haberi
Kocaeli'de 4 bin 427 kişi karantinada

Kocaeli İl Pandemi Kurulu ilk toplantısını yaptı. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy başkanlığında yapılan toplantıya, Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan,  Vali Yardımcıları;  Dursun Balaban, Osman Ekşi, Nihat Kaynar, Ali Ada, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir,  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı SG-71 Komutanı Ü. Tğm Can Bozkurt, K.B.B Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık,  Daire Müdür ve yetkilileri,  Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Doç. Dr. Cengiz İpek ve Kent Konseyi Başkanı Adnan Uyar katıldı. 

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR İÇİN BİR ARADAYIZ  

Vali Hüseyin Aksoy açılış konuşmasında “Değerli katılımcılar, hepinize hoş geldiniz diyorum. Hepinizin bildiği üzere uluslararası tehdit haline gelen korona virüsü ile ilgili Türkiye’de ve ilimizde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Birçok kurumumuz karşılıklı iş birliği içerisinde bu çalışmaları hayata geçirdi ve Kocaeli olarak önemli çalışmaları gerçekleştirdik. Bugün bu toplantımızda kurul üyesi arkadaşlarımızın yapılan çalışmalara katkı sunma amacıyla önerileri varsa o önerileri almak, farklı bir takım tespitler ve değerlendirmeler varsa onlarla ilgili çalışmalar yapmak üzere bir aradayız. ” dedi.  

4 BİN 559 YATAK, 553 YOĞUN BAKIM YATAK VAR  

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kamu Hastaneleri, Üniversite  Hastaneleri ve Özel Hastaneler olmak üzere ilimizdeki yatak sayısının 4559, erişkin yoğun bakım yatak sayısının da 553 olduğunu, bu konuda da tedbirlerin artırılarak alınmaya çalışıldığını belirterek, Kocaeli’nin son durumu hakkındaki Pandemi Kuruluna sunum gerçekleştirdi.  

KOCAELİ'DE BUGÜNE KADAR NELER YAPILDI?  

Vali Aksoy, bu güne kadar yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile kamuda çalışan personelimizden 9,27 sine rahatsızlıkları ve engel durumları nedeniyle idari izinler verilmiş, diğer personellerden görev yerleri uygun olan personellerimiz de esnek çalışarak hizmetleri aksatmadan devam ettirmektedir. İşletmeler üzerinde yapılan denetimlerde bu güne kadar 1101 işletme denetlenmiş, denetimler sonucunda 59 işletmeye cezai işlem uygulanmıştır. Umuma açık kahvehane ve müzik yayını yapan 6325 eğlence yeri tedbirler kapsamında kapatılmış, kurala uymadığı tespit edilen 33 işyerine cezai işlem uygulanmıştır. 

YALNIZ YAŞAYAN 72 BİN 65 YAŞ ÜSTÜ YAŞLIMIZ VAR 

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızdan 112,155 ve 156’ya 13332 adet arama yapılarak çeşitli yardımlar istenmiş bu talepler İlçe Vefa Gruplarına yönlendirilmek suretiyle gereği yerine getirilmiştir. Yine İlimiz genelinde 162.000 65 yaş üstü Vatandaşımız ikamet etmekte olup, yalnız yaşadığı tespit edilen 72.000 kişidir. Sağlık ve temel ihtiyaçlar noktasında ilgili kurumlar ve Vefa Gruplarınca gerekli yardımlar yapılmaktadır. 

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA CEZA KESİLDİ

İl Sağlık Müdürlüğü sağlık ekiplerince 65 yaş üstü ve kronik hastalardan 4167 kişiye evde sağlık hizmeti,  Büyükşehir Belediyesi ekiplerince 4211 kişiye evde bakım hizmeti verilmiş, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerince 1846 kişiye, ilçe belediye ekiplerince de 314 kişiye çeşitli konularda hizmet verilmek suretiyle yardım yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda Sokağa çıkma yasağına uymayan 3113 65 yaş üstü vatandaşımız tespit edilerek gerekli uyarılar yapılmış bunlardan 77’sine işlem yapılmıştır. 

KOCAELİ GENELİNDEKİ KARANTİNADAKİ KİŞİ SAYISI  
Vali Hüseyin Aksoy, ilimiz genelinde bu gün itibariyle 3522 temaslı kişinin, KYK Yurtlarında da 905 kişinin takip altında olduğunu belirterek, "Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızla, odalarımızla, STK’larımızla bugüne kadar yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alındı. Hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'de, 4, bin, 427, kişi, karantinada,
Yorumlar
Haber Yazılımı