Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 14:00
 
Kocaeli’nde ‘Bayram’ coşkusu!
Cumhuriyetin ilanın 96. Yıl dönümü sebebiyle İzmit’te tören düzenledi. Kent protokolü Valilik binasında bir araya gelerek bayramlaştı. Bayramlaşmanın ardından resmigeçit töreni düzenlendi.
Kocaeli Haberi
Kocaeli’nde ‘Bayram’ coşkusu!

Düzenlenen törene Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz, İlyas Şeker, CHP Milletvekili Haydar Akar, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız şehit aileleri ve gaziler, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaşlar katıldı.  Son yıllarda vatandaşların pek ilgi göstermediği resmi kutlama törenine bu kez katılım fazla olması dikkat çekti. Çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile kendilerine ayrılan yerde töreni seyretti. Askerlerin ve öğrencilerin geçişi büyük bir ilgi ile takip edildi.

EN BÜYÜK ORTAK PAYDA VE YÖNETİM BİÇİMİ CUMHURİYET

Son yıllarda vatandaşların pek ilgi göstermediği resmi kutlama törenine bu kez katılım fazla olması dikkat çekti. Çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile kendilerine ayrılan yerde töreni seyretti. Askerlerin ve öğrencilerin geçişi büyük bir ilgi ile takip edildi. Törende bir konuşma yapan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy şunları söyledi; “Cumhuriyetin uzanışı sürecinde Anadolu en büyük işgale uğradı Atatürk’ün önderliğinde milli mücadeleyi başlatan halkımız bir kahramanlık destanı yazmıştır. Hamuru özgürlük hamuruyla yoğrulmuş göğsünde birlik ve beraberlik ruhu yatmaktadır. Cumhuriyeti ilanı istiklal mücadelesinin askeri safhalarda kazanılması ve kurulan yeni devletin gelişimini ifade etmektedir. Cumhuriyetimizi ayakta tutan tek kuvvet milletimizdir egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözü devletimizin temelini oluşturmaktadır Tarih göstermiştir ki din dil ırk mezhep coğrafya ayrımı olmaksızın herkesin en büyük ortak payda ve yönetim biçimi Cumhuriyettir. Muasır medeniyetin üstüne çıkma hedefi vardır.

TÜM ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUM

Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlandığı demokratik bir oluşum için gayret göstermektedir. Geleceğimiz için bize umut veren attığımız her adımda bize ders veren şeydir Cumhuriyet. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti sadece kendi vatandaşları değil, bölgemizdeki ve dünyadaki mazlumları kollamaktadır. Milletçe bu güven ve istikrar ortamını koruyarak demokrasimize barışımıza milli beraberliğimize sahip çıkarak daha üst seviyelere yükseleceğiz ve Cumhuriyetimizi taçlandıracağız. Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda yaşatacağız. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin önünde vücut bulmuş bir eserdir. Bugün ki nesillere atanın bir armağanıdır. Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş olan ülke için gösterdiği Türkiye’nin diğer ülkeler arasında çağdaş bir ülke olma yolunda hedef alınacaktır. Sizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerine ulaşması için çalışmak, birlik ve bütünlüğümüze tehdit olan konularda kenetlenip sahip çıkmamız gerek. Atatürk, Cumhuriyeti siz gençlere emanet etmiştir. Bu sorumluluğun bilincinde olduğunuzu biliyor ve size güveniyoruz. Sınırımızdaki terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla Barış Pınarı Harekatını başlatmıştır. Tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.  Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklar üzerinde bize hür ve bağımsız yaşamamıza olanak sağlayan bütün şehitlerimizi hürmetle gazilerimizi hürmetle anar hepinizi saygıyla selamlarım”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli’nde, ‘Bayram’, coşkusu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı