Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 15:54
 
Küresel Gücün Oyununa Gelmeyeceğiz
Darıca Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Belediye ve Meclis Başkanı Şükrü Karabacak nezaretinde meclis üyeleri, birim müdürleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Darıca Haberi
Küresel Gücün Oyununa Gelmeyeceğiz

Darıca CHP İlçe Başkanı Yakup Törk ve kalabalık bir partili ekibi ile takip ettiği Ekim Ayı Oturumu yoklama ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Orturum başında, bir önceki Eylül Oturumu'nda arsa satışının iptaline ilişkin CHP Belediye Meclis Üyesi Şinasi Serdar'ın söz alması ile açıldı. Serdar Eylül Ayı Oturumu'nda sunduğu önergelerin belediye çalışanları tarafından ilgilenilmesi, sorunların çözülmesi yönünde ortaya konan çabadan dolayı teşekkür etti. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak "Arsa satışının iptalini kamuoyu vicdanının rahatlamak amacı ile düşünüp kararlaştırdık."dedi. Darıca'da ana caddeler üzerinde konuşlandırılan aydınlatmaların maliyeti hakkında soru önergesi veren CHP Belediye Meclis Üye Grubu'na cevap veren Karabacak, "Kentin estetiğini geliştiriyor. Dolar üzerinden yapılmış bir iş değil. Türk Lirası üzerinden bu çalışmayı yaptık."dedi. Askeri Kışlanın boşaltılmasının ardından alanda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi de veren Başkan Karabacak, "Plajları, kamu binaları, sahil yolu, araç girmeyecek şekilde yürüyüş yolu olacak. Bu yol Eskihisar'a kadar da devam edecek. Hatta metro hattının Darıca Sahili noktasında ki başlangıcını kışla yönünde kaydırılması üzerine bir çalışma yapıyoruz."dedi. 
PARTİLİ PARTİSİN MÜCADELE VERECEĞİZ
Ülkedeki ekonomik ve döviz dalgalanmasına ilişkin gelen sorulara da cevap veren Başkan Karabacak, "Bu dolar meselesi değil. Bu küresel güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı bir oyundur. Partimiz, siyasi görüşümüz ne olursa olsun küresel güçlerin bu oyununa karşı birlik ve beraberlik içinde dik duruş sergilememiz şarttır. Bu konu siyaseten kullanılacak bir durum değil, ülkemize karşı yapılan bir çeşit saldırı versiyonuna yönelik mücadele olmalıdır."dedi. 
ATIKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR
Darıca sahillerinde evsel ve sanayisel atıkların denizle buluşmasına da eleştiri getiren CHP Meclis Üye Grubu'na cevap veren Başkan Karabacak, "Biz Darıca düşmanı değiliz. Burada bir çok iş yaptık. Yürüyüş yolu, kafeler, restaurantlar, balık tutma yerleri, piknik yerleri, yeşil alanlar ve parklar yaptık. Bu kadar güzelliğin arasında atığın denizlere akmasını istemem söz konusu olabilir mi? Bu yönde ortaya konulan sorunlar çalışma planlamamızdadır. Bu sorun ortada kalakacak."dedi. 
BALIKÇI BARINAĞI İLERLEMİYOR
CHP Darıca Belediye Meclis Üye Grubu'nda gelen önergede sahilde ki balıkçı barınağının tamamlanması yönünde bir yavaşlama olduğu dile getirildi. Başkan Karabacak, "Bu konu Ulaştırma Bakanlığı dahilinde değildir. Bu proje tamamen Darıca Belediyesi'nin kontrolündedir. Detayları dışında büyük bir bölümü tamamlanmıştır. Planlarab işlenme noktasında çalışmalar devam ediyor. Bakanlıklardan görüş bekliyoruz. Herhangi bir görüş vermezlerse biz olumlu bir şekilde görüş verdiklerini kabul ederiz. Orası balıkçı barınağı değil. Bir Tekne Park'tır. Denizi seven, su sporlarını seven herekese açık bir park olacaktır. 550 teknenin barındırılması adına bir planlamamaız var. Bittiğinde güvenlik, elektrik, su gibi her türlü detayı belediyemiz karşılayacaktır. Buradan çok büyük paralar kazanmak gibi derdimiz yok. Denizi seven herkesin gelebileceği bir yer olsun istiyoruz."dedi.
İLÇEDE BİR SİNEK TÜRÜ VAR
Darıca'da değişik bir sinek türünün mevcut olduğunu ve bu sineklerin insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Darıca Belediyesi CHP Meclis Üye Grubu'na cevap veren Başkan Karabacak, "İnsanımızı tehdit eden, sıkıntı veren canlı cansız ne varsa mücadelemiz devAm edecektir. Biz ilaçlama yapmayı düşünmüyoruz çünkü ilaçlama yapıyoruz." dedi. Konuya katkı yapan Darıca Belediye Başkan Yardımcısı Metin Söylemez, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu konu gündeme geldiği ve çözümü için bir kimyasal ilaçlama önerildiğini bunu Darıca'da da uygulayacaklarını ifade etti.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Küresel, Gücün, Oyununa, Gelmeyeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı