Liseli öğrencilere başarının sırlarını verdi
Haber
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:08
 
Liseli öğrencilere başarının sırlarını verdi
TÜBİTAK MARTEK ve Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen programda liseli öğrencilere başarının 5 sırrını veren Doç. Dr. Oytun Erbaş, “Bu dünyada bir iz bırakmak istiyorsanız bir şeyler yapmalısınız” dedi.
Gebze Haberi
Liseli öğrencilere başarının sırlarını verdi

TÜBİTAK MARTEK ve Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde Doç. Dr. Oytun Erbaş geçtiğimiz gün Yücel Boru Fen Lisesi öğrencileri ile buluştu. Düzenlenen eğitime; TÜBİTAK MARTEK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Okur, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Yücel Boru Fen Lisesi Müdürü İsmail Boğa, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Doç. Dr. Erbaş, ‘Yetenek, Beyin ve Başarı-Bilim Adamı Yetiştirme’ isimli söyleşide öğrencilere başarının sırrından bahsetti. Oldukça samimi ve keyifli bir ortamda gerçekleşen söyleşide öğrencilere seslenen Doç. Dr. Erbaş, “Her zaman özgün olun ve bir işte profesyonelleşmek için o işle 10 bin saat uğraşmalısınız.

MUTLAKA BİR ŞEY YAPIN

Bir insanın başarılı olmasında en önemli şey bellektir, yani beyindir. Bellek o kadar önemli bir şeydir ki hard disk ne kadar fazlaysa o kadar çok öğrenirsiniz. Beynimizde sinir hücreleri vardır. Bunları ağaç olarak sayarsak, ağacımızı beslememiz lazım. Belleğin oluşmasındaki en önemli şey duygudur. Eğitimde her zaman duygunun olması gerek. Bu yüzden deney yapmaktan asla çekinmeyin. Deneme yöntemleriyle tecrübelerinizi artırabilirsiniz. Bu seminer bittikten sonra ne güzel dinledik diye düşünürseniz faydalı olmaz. Bir büyüktür sıfır. Hayatta mutlaka bir şey yapın. Bir insanın tek görevi öldüğü zaman bir şey bırakmasıdır. Yazılmayan şey yapılmamıştır.  Bu dünyada bir şey bırakmak istiyorsanız da deney yapmalısınız.

ÖZGÜN OLUN

Özellikle siz öğrenciler için hayvan üzerinde deney yapmak çok önemli. Bilime, spora, sanata mutlaka katkı yapın. Ben buradan çıktığımda bana da mutlaka mail atın. Sevgili çocuklar bir yerden başlayın. 50 bin hastalık var ve her hayırda bir şer her şerde bir hayır vardır. Eğer ailenizde bir hastalık varsa bu belki de sizi bilim insanı yapar. Bir şeyin ustası olmak için küçük yaştan uğraşmaya başlamanız gerek.  Bir işle 10 bin saat uğraşırsanız profesyonel olur ve ustalaşırsınız. Bu aklınızda bulunsun.  Hayatınızda her zaman özgün olun.  İnsanı insan yapan şey beynin ön lobudur. Hayatının en önemli dönemindesin ama hayvan beynin etkindesiniz.  Bunun için de beynin ön lobunu geliştirmeniz gerek.

BAŞARININ 5 SIRRI

Beynin ön lobunun gelişmesi için de çevre gerekir. İnsan çevresindeki 5 kişinin ortalamasıdır.  Eğitim ve çevre etkisi hayatın en önemli faktörlerindendir.  Beyni en çok geliştiren şeylerden biri de dil öğrenmektir, dil öğrenin. Çünkü dil öğrenmek demek bir kültürü de öğrenmektir. Başarının beş sırrından birincisi bellektir. Belleği geliştiren en önemli şey duygudur. Bilgi ile duygu bir araya geldiği zaman ise olay bitmiştir. Bir insanın hayatındaki en önemli duygu takdir görmesidir.  İkincisi ise arzu ve motivasyondur.  Başarı için üçüncü ve en temel faktör disiplindir. Bunu da öğretmen ve aile verecek. Rol modelleriniz ve çevreniz, örnek aldığınız insan çok önemlidir ve son olarak özgünlük. Mutlaka özgün olun arkadaşlar, kendinize has tarzınız olsun” diye konuştu. Program Erbaş’ın konuşmasının ardından soru cevapla devam ederken, etkinlik sonunda Okur, Doğan ve Boğa, Doç. Dr. Oytun Erbaş’a çiçek takdiminde bulundu. Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan TÜBİTAK MARTEK Yönetim Kurulu Başkanı Okur, öğrencilerle bilimi sevdirmek ve onları bu alanlara entegre etmek için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Liseli, öğrencilere, başarının, sırlarını, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı