Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 14:31
 
OSBÜK’ÜN İSTİŞARE TOPLANTISI GEBZE’DE YAPILDI
Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK)’ün OSB’lerle yaptığı istişare toplantısı, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Yalova’da faaliyet gösteren OSB’ler ve OSBÜK Yönetiminin katılımıyla Güzeller OSB Konferans salonunda düzenlendi.
Gebze Haberi
OSBÜK’ÜN İSTİŞARE TOPLANTISI GEBZE’DE YAPILDI

 

 

Türkiye’deki 311 organize sanayi bölgesini temsil eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Düzce’deki 38 organize sanayi bölgesi ile istişare toplantısı düzenledi. Gebze Güzeller OSB'de gerçekleştirilen toplantıda bölge OSB'lerinin sorunları masaya yatırıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB'lerin  Türkiye'nin üreten gücü olduğunun altını çizerek, "Hep beraber yeni bir kalkınma hikayesi yazacağız. Üstelik bu kalkınma hikayesinde artık  Marmara havzası yalnız değil. Doğduğum şehir  Konya,  Kayseri,  Gaziantep gibi Anadolu şehirleri  Marmara havzasının yükünü hafifletmek için gümbür gümbür geliyor. OSB'lerimiz güçlendikçe,  Türkiye çok daha güçlü, çok daha rekabetçi bir ülke haline gelecek. İnşallah hep beraber daha nitelikli OSB'ler inşa ederek, sanayimizin ürettiği katma değeri artıracağız" dedi.

 

"OSB'LER İSTİHDAMIN DOSTU "

Marmara havzasının  Türkiye ekonomisindeki önemine değinen Kütükcü, "Bu bölgemiz Türk sanayisinin, ekonomisinin lokomotifi durumunda.  İstanbul,  Kocaeli,  Sakarya,  Yalova ve  Düzce'de toplam büyüklükleri 86 milyon 200 bin metrekareyi bulan 38 organize sanayi bölgemiz bulunuyor. Bu 38 organize sanayi bölgemizde 27 bin 167 fabrika üretim yapıyor. Bugün  Türkiye'deki 311 organize sanayi bölgemizde faaliyet gösteren 52 bine yakın fabrikanın yüzde 52.6'sı, bu 5 şehrimizdeki OSB'lerimizde üretim yapıyor. Bu fabrikalarımız tam bir istihdam yuvası. 462 bin 81 kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Yine ihracat rakamlarına baktığımızda da karşımızda muazzam bir tablo duruyor.  İstanbul'un lokomotif görevi üstlendiği bu 5 şehrimiz, 2016 yılında 70 milyar doların üzerinde ihracatla, ülkemizin toplam ihracatının yüzde 53.6'sını gerçekleştirdi" şeklinde konuştu.

 

"OSB'LERİMİZİN HER DAİM YANINDAYIZ"

Toplantıya katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ise, yüksek katma değerli üretim vurgusu yaptı. Bakanlık olarak her zaman üreten sanayicilerin ve OSB'lerin yanında olduklarının altını çizen Çelik, "Her sektörümüzde daha yüksek katma değer üretmek zorundayız. Bu konuda önemli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. OSB'lerin içinde kurulan Endüstri Meslek Liselerinin ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin sanayi ürünlerinin yüksek katma değer kazanması için çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik, "4. Sanayi Devrimi konusunda da çalışıyoruz. Akıl, bilgi, teknolojik fark bugün çok daha önemli hale geliyor. Bilgiyi teknolojik ürüne, ticari ürüne dönüştürmeliyiz. Ayrıca ürünlerimizi marka haline getiremezsek yine geride kalırız" ifadelerini kullandı.

 

Gebze Güzeller OSB Başkanı  Adem Ceylan,  Kocaeli ekonomisi ve Güzeller OSB hakkında bilgi verdi. Ceylan, toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, OSB'ler olarak ülke ekonomisinin lokomotifi olduklarını ve daha fazla desteklenmek istediklerini belirtti

ÇİLER: KOCAELİ SANAYİ’NİN BAŞKENTİ

Son olarak söz alan  Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler,  Kocaeli'den sanayinin başkenti diye bahsederek, sanayicinin üzerindeki yüklerin hafifletilmesini istedi. Çiler, "Ekonomiye katkı sunan tüm sanayicilerimizi kutluyorum. Son dönemde önemli karalar alındı, vergisini düzenli ödeyene ödül gibi önemli adımlar atıldı. Ancak hala sanayicin üzerinde ağır yükler var. Bu yükler alınmalı. Verilen destekler bizim için bir nefes niteliği taşıyor" diye konuştu. Toplantıda OSBÜK ve TÜBİTAK  Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü arasında OSB bölge müdürlerinin yönetim yetkinliklerini artırmak amacıyla iş birliği protokolünün de imzalandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OSBÜK’ÜN, İSTİŞARE, TOPLANTISI, GEBZE’DE, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı