“Plazmalar entübe hastalar için önemli”
Haber
16 Eylül 2020 - Çarşamba 12:42
 
“Plazmalar entübe hastalar için önemli”
DARICA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN PLAZMA BAĞIŞI UYARISI
Sağlık Haberi
“Plazmalar entübe hastalar için önemli”

Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Koronavirüs hastalığını geçirip atlatan vatandaşlara immün plazma bağışçısı olması için çağrıda bulunarak, “Bağışlanan plazmalar entübe hastalar için çok önemli.” dedi.

Korona virüsüne yakalanıp daha sonra iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılay’ı tarafından toplanan kan plazmalarının virüsü ağır geçiren vakaların tedavisinde kullanılması düşünülürken, plazma içerisinde yer alan "immünglobulin" adı verilen antikorlar, yoğun bakıma alınmış, solunum güçlüğü çeken, durumu kötü olan hastaları tedavi edici özelliğe sahip. Plazma hücreleri, organizmanın sıvısal dirençliliğinde çok önemli rol oynayan, antikorları salgılayan bağışıklık sistem hücreleridir.

HASTALARIN PLAZMA BAĞIŞINA İHTİYACI VAR

Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü, çağrısında koronavirüse karşı mücadele veren binlerce hastanın olduğunu belirterek, hastaların daha önce korona virüse yakalanıp atlatmış insanların plazma kan örneklerine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Uygun olan bağışçıdan aferez yöntemiyle alınan kan bileşenleri işlemi 45-60 dakika sürdüğünü söyleyen Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Durumu kötü olan hastaların tedavisinde çok önemli rolü olan bu kan örneğini 16-65 yaş aralığında olan ve kan verme özelliklerini taşıyan, kan vermeye engel teşkil eden hepatit, HIV, spilis gibi hastalıkları bulunmayan kişilerin verebileceğini #insanlıkkazacanak etiketiyle duyurdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Plazmalar, entübe, hastalar, için, önemli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı