SAĞLIK İHMALE GELMEZ!
Haber
19 Aralık 2017 - Salı 12:02
 
SAĞLIK İHMALE GELMEZ!
“Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” Gebze’de konuşuldu!
Gebze Haberi
SAĞLIK İHMALE GELMEZ!

Hülya Aksoy’un Koordinatörlüğünde Yürütülen “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kadınların yoğun katılımlarıyla devam ediyor. Kocaeli’nin 12 ilçesinde başlatılan proje bu sefer Gebze’de gerçekleşti.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un Koordinatörlüğünde başlatılan ve  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen "Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi"  Gebze toplantısı, Gebze Osman Hamdi Bey Toplantı Salonunda Gebze Kaymakamlığı’nın katkıları ile gerçekleştirildi. Programa; Sayın Hülya Aksoy’un yanı sıra,  Gebze  Kaymakamı Mustafa Güler ve eşi Nuray Güler, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci’nin eşi Aliye Denizci, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in eşi Ragibe Köşker, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şakir Saldırıcı, Siyasi Parti İlçe Kadın Kolları Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

PROJENİN AMACI KADINLARI BİLİNÇLENDİRMEK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda; Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’in konuşmalarının ardından Hülya Aksoy yaptığı konuşmada; Kocaeli'deki kadınları kendi sağlıklarıyla ilgili konularda bilgilendirmek için Kadın Sağlığı Eğitim Projesi'ni başlattıklarını söyleyerek, “Hepiniz projemize hoş geldiniz. Biz bir kadın sağlığı projesi başlattık. Bu projeyi başlatmamızdaki amaç; kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilgilendirmektir. Aslında hepiniz burada dinleyeceklerinizi çok iyi biliyorsunuz ancak bazı şeyleri bilmek yetmiyor. Bunları uygulamak çok önemli. Projemizin ana teması meme kanseridir ve her kadının kendini her ay düzenli olarak elle muayene etmesi ve oluşacak değişikliği erkenden fark etme fırsatı bulması önemlidir. Erken teşhisin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizler kadın olarak kendimizi çok ihmal ediyoruz. Eşimiz ve çocuklarımız elbette çok önemli ama bizler de çok önemliyiz. Bizler sağlıklı olacağız ki onlarda iyi olsunlar. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin. ” diyen Aksoy, tüm katılımcılara teşekkür etti.

SOBİ, GEBZELİ KADINLARI BİLGİLENDİRDİ

Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. İnci SOBİ tarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi ile  6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konularında eğitim verildi. Eğitimin  ardından kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi gerçekleştirildi. Kadınlar tarafından yoğun ilgi gören program, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞLIK, İHMALE, GELMEZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı