Haber Detayı
04 Şubat 2016 - Perşembe 15:42
 
SARI: VALİLİĞİN YETKİSİ YOK
Valiliğin ekmek zammıyla ilgili açıklamasını değerlendiren Fırıncılar Odası Başkanı Sarı, kendilerine henüz bir tebligat gelmediğini açıkladı. Sarı, valiliğin zammın geri çekilmesi için yetkisi olmadığını söyledi
Kocaeli Haberi
SARI: VALİLİĞİN YETKİSİ YOK

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, valiliğin ekmek zammıyla ilgili açıklamasının ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ali Sarı, ekmek zammıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi. Sarı, Kocaeli Valiliği’nden kendilerine gelen herhangi bir tebligat bulunmadığını belirterek, “Valilik tebligat yapabilir ancak zammı geri alacaksınız şeklinde bir karar çıkartma yetkisi yoktur. Bize tebliğ edilen bir şey yok sadece Vali Yardımcımız Dursun Balaban ve Ticaret İl Müdürümüz beni valiliğe çağırdılar ve ekmek fiyatlarıyla ilgili düşüncemizi sordular. Ben de maliyetleri anlattım ve bunun altındaki fiyatın bizleri kurtarmayacağını anlattım. Bunlar tutanak altına alındı” diye konuştu. Sarı, zamlara neden olan şeyin olağanüstü maliyet artışları olduğunu ifade etti.

 

4,5 YILDA BİR

Sarı, “Zamla ilgili gündeme gelmek istemiyoruz ama maalesef hep zamla gündeme geliyoruz. Bizler, 78 milyonu doyuran bir sektörün temsilcileriyiz. Türkiye’de 20 milyon ton buğday üretimi var. Bunun 17 milyon tonunu Türkiye tüketiyor. Bunu biz fırıncılar tüketiyoruz. 3 ay önce ekmeğe yüzde 25 zam yaptık. 26 ay sonra yapıldı bu zam. Bundan sonra da 26 ay daha bekleyeceğiz belki de zam için… Yani aradaki fark 52 ay yaklaşık 4-4,5 yıl demek. Enflasyon diye bir şey var değil mi? Her yıl enflasyon oranında zam almaya razıyız” şeklinde konuştu.

 

MALİYETLER ARTTI

Sarı, “Bir çuval unun fiyatı, 68-74 TL arasında en son 2 TL zam geldi. Asgari ücret arttı ve işçilik un maliyetlerini geçti. Elektriğe son zamanda yüzde 30-40 zam geldi, zorunlu trafik sigortalarına zam geldi. Bir paket sigara 12 lira, kafelerde çay. 3-5 TL arası. Keşke girdilerde yükselme olmasa da biz zam yapmasak. Bunların hepsine bakıldığında çalışanlarla beraber karnımızı doyuracak zamları yapmalıyız. Hesaplarımız çok açık. Gelsinler bilirkişiler eşliğinde inceleyelim” ifadelerini kullandı.

 

BAKANA YANIT

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın ekmeğin maliyetinin 62 kuruş olduğu şeklindeki açıklamasına da yanıt veren Ali Sarı, “Bakanımız maliyetin 61 kuruş olduğunu söylüyor. Eğer araştırmada böyle çıkarsa biz 90 kuruşa ekmek satmaya razıyız. 27.05.2013’te mahkeme kararıyla Kocaeli’de bir ekmeğin maliyetinin 68 kuruş olduğu tespit edildi. Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararı bu. O zaman 68 kuruş olan ekmeğin maliyetinin bugün TEFE ÜFE dikkate alındığında 90 kuruşlara çıktığı ortadadır” açıklamasında bulundu.

 

BELEDİYELERE ÇAĞRI

Oda başkanı Ali Sarı, fırınların yüzde 30-40 kapasiteyle çalıştığını anlatarak, “İlçe belediyelerine çağrıda bulunuyoruz ruhsatsız ve merdivenaltı fırınları kapatsınlar. 500 tane fırınımız var. 70-80 ruhsatsız fırın var. Eğer bunlar kapatılırsa, fırıncılık sektörünün geleceği çok iyi olacak. 15 bin kişiye bir fırın, ekmek satış ruhsatları bulunacak, ruhsatsız olan fırınlardan ekmek alınamayacak” diye konuştu.

 

İSKONTOLAR ÖNEMLİ

Sarı, bayi iskontolarının önemli bir sorun olduğunu belirterek, “Ekmeğimizin dörtte üçünü marketler üzerinden satıyoruz. Tarifede yüzde 20’dir iskonto. Ama marketçiler bunu deliyor. Bunun çözümü ekmek satış ruhsatıyla ve ekmeğe tavan ve taban fiyatı verilerek bu çözülebilir” dedi. Sarı, “Askıda ekmek, akşamdan kalan ekmek, indirimli kartlarımız 70 bin aileye 1 TL’ye ekmek alıyor. 41 Kart uygulamalarına da ucuz ekmek satılıyor. Akşamdan kalan ekmeği 60 kuruşa satıyoruz. Buna bile eleştiriler getiriliyor” şikayetini iletti.

 

HARAM LOKMA YOK

Ali Sarı sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece fırıncılık yapıp, bu meslekten altına lüks araç çekeni gösterin, ben başkanlığı bırakacağım. Haram lokma boğazımızdan geçmiyor, geçmeyecek de. Haram olmayacak hiçbir şeyi istemedik. Talep etmeyeceğiz de. Anamızın ak sütü gibi helaldir. Yanlış yapan fırıncıların da takipçisiyiz. Gerekirse, kendi meslektaşımızı gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğüne şikayet ediyoruz. Vatandaşlarımız, mutlaka ekmek aldıkları yerlerde ruhsatını sorsunlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SARI:, VALİLİĞİN, YETKİSİ, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı