Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 10:05
 
Şeker, ‘Kocaeli’ afetlere hazır!
Kocaeli Haberi
Şeker, ‘Kocaeli’ afetlere hazır!

AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan Vekili İlyas Şeker, jeopolitik ve jeolojik olarak hareketli bir coğrafyada bulunan ülkemizde 99 Gölcük depreminden sonra meydana gelen Düzce Depremi’nin 20.yıl dönümü sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir basın açıklaması düzenleyerek medya temsilcileri ile bir araya geldi.

NÜFUSUMUZUN 95’İ DEPREM KUŞAĞINDA

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Düzce Depremi’nin 20.yıl dönümü sebebiyle TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek basın mensupları ile bir araya geldi. Bilindiği gibi yurdumuz, dünyanın en etkin deprem kuşağı üzerinde yer almakta ve nüfusumuzun 95’i bu deprem kuşağında yaşamaktadır. Ülkemizde geçmişte yaşanan birçok yıkıcı depremler sonucu büyük can ve mal kaybı olmuş ve gelecekte de bu durumun yaşanacağı aşikârdır. Yaşadığımız 17 Ağustos Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinde 18.000’in üzerinde can kaybı ve milyonlarca liralık mal kaybının olduğunu ifade eden Şeker, aynı zamanda bu depremlerin ülkemizin kalkınma sürecini olumsuz etkilediğini ve depremin ne olduğunu bizlere öğrettiğini ifade etti.

YAŞANAN DEPREMLER BİR DÖNÜM NOKTASI

Yaşanılan depremlerin ülkemizde depreme hazırlık ve afet yönetimindeki yetersizliğimizi gösterdiğini, depreme hazırlıkta ve afet yönetimi anlayışımızda da bir dönüm noktası olduğunu belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Depremlerde can ve mal kaybının en aza indirilebilmesi için; deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapılacak çalışmalar önemli olup, bu çalışmaları yapacak kurum, kuruluş ve kişilere önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmaların yapılması genelde devletten ve belediyelerden beklenir. Bugüne kadar gerek hükümetler gerek belediyeler, olası depremlerde ve diğer afetlerde artık bir vatandaşımızın dahi burnu kanamaması için gerekli tedbirleri almaya çalışmış ve almaya da devam etmektedir.” dedi.

KOCAELİ EĞİTİMLERE ÖNEM VERİYOR

Büyükşehir’in afetlere karşı hazır olduğunu ve bu konuda sık sık eğitimler gerçekleştirdiğini belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitimlere önem verdiğini vurguladı. Şeker yaptığı açıklamada, “Konu deprem olunca seçim bölgem Kocaeli’nde büyükşehir belediyesinin depreme hazırlık amaçlı yaptığı bireysel eğitimlere, diğer belediyelere de örnek olması açısından değinmek isterim. Büyükşehir belediyesi, deprem öncesi halkımızın, özellikle çocuklarımızın bilinçlendirilmesi için birçok projeyi uyguladı ve uygulamaya da devam ediyor. 2012 yılında uluslararası ödül alan Sismolojik, İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde ve okullarda öğrencilerimize deprem anında nasıl hareket edeceklerinin eğitimi veriliyor. İlköğretim Okullarına yönelik ‘Kıpırdayan Dünya’ adlı deprem konulu tiyatro ile çocukların deprem anında nasıl davranacakları oyunla anlatılıyor. Hafif Zihinsel Engelli Öğrencilere Deprem Eğitimleri veriliyor. Çocuklara verilen eğitimlerin ev içerisinde daha uygulanabilir olması için ‘afetlere hazır anneler’ projesiyle, annelere de eğitim verilmekte ayrıca gönüllü arama kurtarma dernekleri desteklenmektedir. İnsanı yaşatmak için bu ve benzeri projelere imza atan Kocaeli büyükşehir Belediyesi’ni kutluyor, olası depremlerde artık bir vatandaşımızın dahi burnunun kanamamasını temenni ediyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şeker,, ‘Kocaeli’, afetlere, hazır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı