Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 11:34
 
Şeker, “Ülke bütçesine katkıda 3. iliz”
GEBZE BÖLGESİ’NİN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI TAKDİRE ŞAYANDIR
Siyaset Haberi
Şeker, “Ülke bütçesine katkıda 3. iliz”

AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan Vekili İlyas Şeker, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlemiş olduğu basın toplantısında medya temsilcileri ile bir araya gelerek Gebze Bölgesi’nin ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyı değerlendirdi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Gazi Mecliste düzenlemiş olduğu basın toplantısında medya temsilcileriyle bir araya gelerek Gebze Bölgesi’nin ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyı değerlendirdi. Gebze Bölgesi’nin ülke bütçesine en çok katkı sunan 3.il olduğunu ifade eden Şeker, “Gebze Bölgesi ülkemizin sanayide başkenti konumundadır. Bu sebeple ülke ekonomisine sunmuş olduğu katkılar takdire şayandır. Kocaeli, yüz ölçümü olarak küçük ancak ülkeye sunmuş olduğu katma değer büyüktür. Zira Türkiye’nin en büyük 500 firmasından 79’una ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de bulunan 1195 adet Ar-Ge şirketinden 128 tanesi ilimizde yer almaktadır. Ayrıca 15 adet de Tasarım Merkezi Kocaeli’nde faaliyet göstermektedir.

KOCAELİ TÜM TİCARET YOLLARININ GÜZERGÂHINDA

Şeker, Kocaeli’nin ve Gebze Bölgesi’nin ekonomik faaliyetlerinde sanayinin payının 50 olduğunu hatırlatırken, “Avrasya üzerindeki tüm ticaret yollarının güzergahında yer alan Kocaeli, lojistik bakımından ciddi bir avantaja sahiptir ve her zaman yatırımcılar için cazibe merkezi olmuştur. Kocaeli’de 14 adet organize sanayi bölgesi, 5 adet teknopark ve 2 adet serbest bölge bulunmaktadır. 14 organize sanayi bölgesinin 6 tanesi ihtisas organize sanayi bölgesidir.” dedi.

GEBZE TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK ETTİ

Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Gebze’de Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nin ilk etabının açılışının yapıldığını, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobilinde Gebze ve Kocaeli tarihi bir ana şahitlik etti. Kocaeli sanayi kentinin yanında aynı zamanda bir liman kentidir. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi’nde 39 liman ve iskele bulunmaktadır. Bütün bu avantajları nedeniyle Kocaeli ileri teknoloji yatırımlarını çeken bir cazibe merkezidir. Kocaeli, sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve kalifiye insan kaynağını Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük araştırma merkezi: TÜBİTAK MAM, Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı, Gebze Teknik Üniversitesi Teknoparkı, Gebze OSB Teknoparkı ve TÜBİTAK MARTEK’ten sağlayacak önemli alt yapıya sahiptir.” dedi.

BÜYÜMEYE VE REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

Türk imalat sanayisinin ana üssü olan Kocaeli’nin büyümeye ve yeni rekorlar kırmaya devam ettiğini Kocaeli Gümrüklerinden alınan verilere göre; 2019 yılında ihracatını bir önceki yıla göre 1.6 artışla 29,013 milyar ’a çıkarttı. İstanbul’dan sonra en çok ihracat yapan Kocaeli 2019 yılı Türkiye ihracatının da 17’sini yine karşılamaktadır. 2019 yılı ithalatını ise 17 azalarak, 40,3 milyar ’la tamamladı. Kocaeli 69,3 milyar ’lık dış ticaret hacmiyle 2019 yılında Türkiye dış ticaretinin 18,5’ini karşıladı. 180'in üzerinde ülke ve bölgeye ihracat yapıyor. Kaliteli ve katma değeri yüksek mal üretiyor. Kocaeli'nin nitelikli insan gücü ve lojistik avantajlarından faydalanan firmalar, ülkemizin ihracatının artması için de büyük destek ve katkı sağlamaktadır. Kocaeli’nde üretilerek ihraç edilen ürünlerden, otomotiv, lastik üretimi ve petrokimya gibi katma değeri yüksek ürünler dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Kocaeli’nden yapılan ihracatının ilk sırasında otomotiv ihracatı bulunmaktadır. İkinci sırada en çok ihracat yapan sektör kimyevi madde ve mamuller, 3.Sırada ise Çelik sektörü, 4.sırada Elektrik Elektronik yer almaktadır.” dedi.

BÜYÜKAKIN VE ÇİLER’E TEŞEKKÜR ETTİ

Kocaeli’nde üretilen katma değeri yüksek ürünler sayesinde kurulan milyar dolarlık ihracat pazarlarının ilk sırasında Birleşik Krallık oldu. Avrupa Birliği'nin lokomotifi olan Almanya ise Kocaeli'nin bu dönemde en fazla ihracat yaptığı 1,2 milyar dolarla üçüncü ülke olarak kayıtlara geçti. Küresel ekonomideki durgunluk ve sınırlarımızda yer alan önemli pazar kayıplarımıza rağmen ihracatımızın bu seviyeye ulaşmış olması sanayicimizin başarısıdır. Kocaeli’de üretim ve yatırım yapan tüm sanayicilerimize, iş insanları ve çalışanlarına, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’e tabi ki her türlü altyapıyı yaparak sanayicinin ve yatırımcının önünü açan önceki dönem Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şeker,, “Ülke, bütçesine, katkıda, 3., iliz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı