Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 09:58
 
'Siyasi hazımsızlık var'
DARICA-GEBZE METROSU İLE İLGİLİ YAŞANAN ŞEFFAFLIK TARTIŞMASINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TAHİR BÜYÜKAKIN, CHP'LİLERE SERT YANIT VERDİ
Kocaeli Haberi
'Siyasi hazımsızlık var'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen mecliste 107 gündem maddesi tek tek ele alındı. CHP Grubu'nun 5 soru önergesi verdiği mecliste, metronun devri ve Çayırova’da çıkartılan 30 işçi ile ilgili Başkan Büyükakın, önemli açıklamalarda bulundu.

ENGELLİ GEÇİDİ YOK

Derince’de bulunan üst geçitlerde engelli çıkışı olmadığını belirten CHP’li meclis üyeleri bu konuda hassasiyet gösterilmesini istedi. Bunun üzerine Başkan Büyükakın, çalışma yapıldığını belirterek bilgi verdi. Gebze Balçık Mahallesi Mandıra Caddesi ile Çayırova Abdullah Korhan Caddesi üzerinde yapılan çalışmalar ve bölgedeki sıkıntılarla ilgili CHP'li meclis üyeleri soru önergesi verdi.

İŞÇİLERİ ALACAK MISINIZ?

Çayırova Belediyesi'nde 30 işçinin çıkartılması ile ilgili soru önergesi veren CHP grubu, atılan işçilerin tamamının AK Partili olduğunu belirtti. İşçilerden 10’unun emekli olduğunu, 2 kişinin etnik kökeninden dolayı, 18’inin ise performansından dolayı işten çıkartıldığını söyleyen meclis üyeleri bu çalışanların da, İzmit Belediyesi'nden atılan 3 işçi gibi Büyükşehir’e alınıp alınmayacağını sordu. Çıkartılan 18 kişinin ise kendisine rakip belediye başkanına yakın olduğunu iddia etti. Sadece 4 kişinin verimsiz ve yetersiz, 1’inin diplomasına göre yer bulunamadığı için, 3 tanesinin mevsimlik işçi, 10 tanesinin emekli ve askerlik gerekçesiyle, 2 kişinin ise çalışma süresinin dolduğu için işten çıkarıldığını belirten Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, 3 kişinin atılma sürecinin yargıda olduğunu kaydetti. Başkan Büyükakın ise “Aynı hassasiyeti İzmit Belediyesi'nden çıkartılan işçiler için de gösterin. Haksızlığa uğradığını tespit edersek kendimize göre değerlendirme yaparız. Çayırova’da da aynı şey olmuşsa gereğini yaparız” dedi.

YÜZDE 5 KESİNTİ GİZLENDİ

Sadece Kocaeli’nin değil Türkiye’nin konuştuğu Darıca- Gebze metrosunun bakanlığa devri mecliste gündem oldu. Devri ile ilgili bilgilendirme yapılmadığını belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir’in sorusuna yönelik Başkan Büyükakın, "Sanki devrettik, hata yaptık. Metro konusunda siyasi hazımsızlık var. Mayıs ayının 2019’unda çıkmış bir düzenleme. Eskiden bakanlık metroyu yapar belediye isterse belediyeye devrederdi. Metroyu bakanlık yaptığı ve işletmeyi de devrettiği için metronun gelirleri üzerinden yüzde 15’lik vergi kesilirdi. Mayıs ayında bu düzenleme yapıldı. Belediye gelirlerinden kesintinin yapılması söz konusu oldu. Bakanlık işletirse böyle bir kesinti olmaz. Biz alacağız işleteceğiz derseniz para almasını kabul etmek durumundasınız" dedi.

GİZLENEN BİR DURUM YOK

Devamında Büyükakın, "Metroyu bakanlık yapacak. Burada kamuoyundan gizlenen bir durum yoktur. Teşekkür edeceğiniz bir konuyu ikide bir eleştiriyorsunuz. Sanki metroyu devrettik hata yaptık. Sanki siyasi hazımsızlık var. Devrederek önemli bir başarı elde ettik” yanıtını verdi. Taşdemir ise, “Kesintiyle ilgili bilgilendirme yapılmamıştı. Bilmiyorduk” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Siyasi, hazımsızlık, var',
Yorumlar
Haber Yazılımı