İkramiye Günü
Milyonlara Destek
2 bin 500 polis alınacak
Oyun Bozuluyor
Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 20:15
 
Tarhan ‘Gayri Safi Milli Mutluluk Ölçülsün!’
Tarhan, aylık olarak vatandaşların gayri safi milli mutluluğun ölçülmesi ile ilgili Kanun Teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu.
 
 
 
Siyaset Haberi


Tarhan, “Türkiye’de Son 5 yılda 7 milyon 201 bin kutudan, 12 milyon 158 bin kutuya çıkan antidepresan ilaç kullanımı aslında vatandaşlarımızın gerçek mutluluk seviyesini göstermektedir. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2018 Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye 155 ülke arasından Libya’dan sonra gelerek 74. sırada yer almaktadır. Mutlu vatandaşlarının sağlıklı, refah seviyesi yüksek adalet duygusu gelişmiş ve hükümete güven sahibi oldukları görülmektedir. Maalesef günümüz Türkiye’sinde artık vatandaşların adalete güvenleri kalmadı. Adalet duygusunun zayıf olduğu ülkelerde vatandaşlar güven sorunu yaşamaya başlıyorlar ve bu durum en çok genel ruh hallerini etkileyerek mutlu olmalarını engelliyor.

YÜZDE 61İ MUTSUZ

Maalesef vatandaşlarını bir meta olarak görmek, onların duygularının, htiklerinin önemi yokmuş gibi davranmak çağımızın en büyük yönetim sorunu. ‘Türkiye’de vatandaşlara mutlu musunuz?’ diye soru sorulduğunda 61’i Mutsuzum cevabını veriyor. Aylık olarak enflasyon rakamları açıklamak ne kadar önemliyse, vatandaşlarımızın mutluluk ölçütünün de aylık olarak hesaplanması ve yönetimde olanların siyasi programlarını vatandaşlarına göre belirlemesinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Devletler, devlet fikri ortaya atıldığından toplumun mutluluğunu baz alarak devleti yönetmeye çalışmışlardır. Bugün gelinen noktada Türkiye’de mutluluk ölçütü iktidarların belirlediği kısır döngüde devam etmektedir.” dedi

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Tarhan, ‘Gayri, Safi, Milli, Mutluluk, Ölçülsün!’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı