Haber Detayı
17 Ağustos 2018 - Cuma 15:14
 
Tarhan: Hiç ders Aldık mı?
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, 17 Ağustos 1999’da Merkez Üssü Gölcük olan ve on binlerce canı kaybettiğimiz deprem ile ilgili;“Vefat Eden Kardeşlerimizi Minnet Ve Saygıyla Anıyorum. Anıları Ve Acıları Yüreğimizdeki Yerini Koruyor.Geride Kalanlara Sabırlar Diliyorum. Aradan Geçen Senelerin Acılarını Hafifletmediğini Çok İyi Biliyorum.Maalesef Binlerce Canımızı Deprem Değil, Depreme Dayanıksız, Binalar Yüzünden Kaybettik.” Dedi.
Kocaeli Haberi
Tarhan: Hiç ders Aldık mı?

Tarhan, “Doğal afetler ve sonuçları hiçbir zaman kader değildir. Yaşadığımız coğrafyayı tanıyıp, ona göre önlemler alırsak bu tür doğal afetleri daha hafif maddi zararlarla atlatmak mümkün olacaktır. Maalesef dere yatağını Toki bina dikiyor, sel oluyor daha sonra kader diye açıklama yapılıyor. İmar izni 3 kat olan yere 17 katlı gökdelen yapılıyor, Deprem oluyor daha sonra kader diye açıklama yapılıyor. Türkiye’nin risk haritası belli. Devlet olarak gerekli düzenleme sağlandı mı yakın tarihte yaşadıklarımızı bir daha yaşamayacağımıza inancım tamdır” dedi.

RESMİ VERİLERE GÖRE 18 BİN 373 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.

 

Tarhan “Türkiye topraklarının yüzde 92'si deprem kuşağında bulunuyor. Ülke nüfusunun da yüzde 95'i bu deprem kuşakları üzerinde yaşıyor. Türkiye'nin 11 metropol kenti ve tüm sanayi tesislerinin yüzde 75'i de bu deprem kuşakları üzerine kurulmuş durumda. Bu veriler acil afet politikalarının hayati önemini bir kez daha vurgular nitelikte.Uzmanların görüşüne göre ise Türkiye hâlâ depreme hazır değil.Deprem toplanma alanları ve ulaşım güzergâhları sorunu varlığını sürdürüyor.17 Ağustos sonrası belirlenen toplanma ve çadır kurma alanlarının 4'te 3'ü imara açıldı, çoğu AVM ve gökdelenlere dönüştü. Vatandaş olası bir afet anında nerede toplanacağını bilmiyor” dedi.

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan:, Hiç, ders, Aldık, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı