Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 09:55
 
Tarhan, “Hünkar Çayırı korunamıyor!”
Siyaset Haberi
Tarhan, “Hünkar Çayırı korunamıyor!”

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın yapılaşmaya açılması ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Fatih Sultan Mehmet’in Otağının gerekli şekilde korunamaması “tarihe ve millete yapılmış saygısızlıktır” dedi.

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın yapılaşmaya açılması ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Tarhan, “Söz konusu olan Hünkar Çayırı sıradan bir yer değildir. Çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yerdir. Tarihi mirasına sahip çıkmayan toplumlar asla iflah olmazlar. Daha önce satışı ile ilgili durum söz konusu olmuş, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve bağımsız örgütlerle berber bu yanlıştan vazgeçilmesini sağlamıştık. Gelinen noktada görüyoruz ki Fatih Sultan Mehmet’in Otağı ranta kurban gitmiş” dedi.

TARİH VE KÜLTÜR BİLİNCİ RANTA TESLİM OLMAMALI

Tarhan, “Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Ondan ders çıkarmalıyız. Ne yazık ki ders çıkarmak yerine, kat çıkıyoruz. Tarihe damga vurmuş bir devlet adamı ve komutanın Vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın hak ettiği gibi korunup düzenlememesini kabul etmemiz mümkün değildir.” Dedi

DAHA ÖNCE DE SATILMAK İSTENMİŞTİ

Tarhan, “18.12.2017 tarihinde, Hünkar Çayırı’nın 133 dönümlük arazisi, 30 yıl süre ile Erzincan Kültür ve Dayanışma Vakfı’na, 465 Bin Türk Lirası bedel karşılığında verilmişti. Sivil toplum örgütleri ile birlikte bu durumu engelledik. Ancak şimdi de sanki cezalandırır gibi alan terk edilmiş ve son durumu fotoğraflarla ortada. Burada tüm Kocaeli Milletvekillerinin ve Siyasilerin hep birlikte milli bir duruş göstererek bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan,, “Hünkar, Çayırı, korunamıyor!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı