Haber Detayı
25 Temmuz 2018 - Çarşamba 10:05
 
Tasarım Vadisi, Gebze ve Nail Çiler
Gebze Haberi
Tasarım Vadisi, Gebze ve Nail Çiler

Türkiye 2023 hedefleri koyarken sadece iktidar partisinin siyasi bir sloganı olarak bir söylem olmaktan öteye gitmemesi için asıl olan neler yaptıkları ile ilgilenmemizdir.

Tabi herşeyi devletten beklememekte gerekiyor. Bu konuda bireyden başlayan sivil toplum kuruluşları ile devam eden nihayetinde kurum ve kuruluşların çalışmaları da çok önemli.  Türkiye bu hedeflerine koşarken Gebze’nin de bu yönde katkısı çok önemli. Özellikle bölgemizde yer alan TÜBİTAK, Gebze Teknik Üniversitesi, TSE, TÜSSİDE, sayısı 11’i bulan OSB’ler, SİAD’lar Türkiye’nin ulaşmak istediği hedeflere Gebze’den destek verecek en önemli dinamikler.

Bu unsurlara katılan en önemli proje ise Bilişim Vadisi oldu.

Bu dinamiklere lokomotif olan, gerek fikir projeleri ile gerekse hayata geçirdiği fiziksel yapılarla önemli bir performans sahibi olan Gebze Ticaret Odası 24 Haziran Gazeteciler Bayramı nedeniyle verdiği yemek sırasında yaptığı sunumla yep yeni bir projeyi Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler tarafından paylaştı.  Adı “TASARIM VADİSİ”

GTO Başkanı Çiler Tasarım Vadisi’nin Gebze’de konuşlanması için en büyük destek ve kamuoyu yaratılması noktasında yerel basına önemli bir görev düştüğünü dile getirdi.  Bugüne kadar Gebze Bölgesi’nde yayın yapan yerel basın kuruluşları Gebze Ticaret Odası’nın tüm projelerinde destek veren, yanında olan bir tavır ve tutum politikası çizdiği izlenimindeyim.  GTO tarafından yapılanları destekleyen, şehrin değerlerini koruma adına başlattığı mücadelede yanında olan bir yayın çizgisi içinde oldular.

TASARIM Vadisi konusunda da Nail Çiler’den farklı bir düşünce içine girmeyecek yine destek olabileceği ölçüde üstüne düşeni yapacaktır.

Ancak bu konuda ben de dahil bölge basın mensuplarının bu konuya ilişkin bir donanım sahibi olması gerekiyor.  Tasarım Vadisi nedir? Bu vadide kurulacak ofislerde hangi çalışmalar yapacak? İş dünyasına, KOBİ’lere nasıl bir katkı sunacak? Tüm bunlarla ilgili bizlerinde bir donanım amaçlı bilgilendirmeye ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim.

Bu konuyla ilgili bugüne kadar mevcut yayınlarda çok detaylı değil. Var olanlar da şöyle, “2018-2020 Tasarım Stratejisi ve Eylem Planı’na göre Türkiye’de “Tasarım Vadisi” kurulacak.  ülkenin tasarım kültürü ve yerel bilgi birikimi online arşivde toplanacak. Türkiye’yi tasarımda dünya markası haline getirmek ve katma değeri yüksek tasarımlar geliştirmek amacıyla hazırlanan yol haritası Resmi Gazete’de yayımlandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı yol haritasında önümüzdeki 2.5 yıl içinde hayata geçirilecek 5 hedef ve 20 eylem belirlendi. Kamu ve özel sektörün tasarım yönetim, üretim ve kullanım kapasitesi geliştirilecek. Bu hedef doğrultusunda “Tasarım Vadisi” kurulacak. 2020 sonuna kadar kurulması planlanan vadide, işletmelerin ihtiyaç duyacağı her türlü bilgi, veri, araştırma ve danışmanlık merkezleri yer alacak. 100 bin metrekarelik alana kurulacak Tasarım Vadisi’nde, başta endüstriyel tasarımcılar olmak üzere, grafik ve modayla birlikte yaklaşık 500 tasarım ofisi bulunacak. Mevcut tasarım desteklerinin kapsamı genişletilecek. 2020 yılı sonuna kadar “Tasarım Müzesi” kurularak geliştirilen ürünler burada sergilenecek. Tasarımların sektörel analizleri yapılarak bilgi ve veri kapasitesi geliştirilecek. Türk kültürü ve yerel bilgiler kayıt altına alınarak online arşiv oluşturulacak.

FİRMALARIN 9’U İHRACAT DA YAPIYOR

- Endüstriyel tasarım ofislerinin ortalama yaşı: 6.6

- En eski firma 1997 yılında kuruldu.

- Endüstriyel tasarım süreçleri henüz piyasaya yeteri kadar nüfuz etmedi, firmalar arası markalaşma yaygınlaşmadı.

- Tasarım faaliyetleri genellikle İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de.

- Endüstriyel tasarım ofislerinin yalnızca yüzde 6.7’si kendi imalathanesinde seri üretim yapıyor.

- Firmalardan yüzde 9’u tasarım ihracatı yapıyor.

- İmalat ve pazarlama firmalarında ortalama 3.8 endüstriyel tasarımcı çalışıyor.

Tasarım başvurusu yapmada ise Çin, Kore ve Almanya’nın ardından Dünya 4.süyüz.

Bu iyi bir şey mi bunu dahi bilemiyoruz.

Saygılarımla

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tasarım, Vadisi,, Gebze, ve, Nail, Çiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı