Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 18:07
 
Turkcell’in Gebze’deki veri merkezinde rekor kırıldı
Turkcell genişbant veri taşıma hızında yeni bir rekora imza attı. Edirne ve Gebze veri merkezleri arasındaki canlı şebekesi üzerinden tek taşıyıcı ile 400 Gbps veri transferi gerçekleştirerek, en uzun mesafede bu hıza ulaşabilen dünyanın ilk operatörü oldu.
Gebze Haberi
Turkcell’in Gebze’deki veri merkezinde rekor kırıldı

Müşterilerine en kaliteli ve en hızlı genişbant internet hizmetini sunmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Turkcell bu alandaki en yeni teknolojileri şebekesine kazandırmaya devam ediyor. Turkcell önceki gün Gebze ve Edirne veri merkezi arasında yeni teknolojilerle donatılmış canlı şebekesinde tek taşıyıcı üzerinde rejenerasyonsuz 400 Gbps veri transfer hızına ulaştı. Erişilen bu hızla sabit genişbantta en uzun mesafede veri transferini başarıyla gerçekleştiren dünyanın ilk operatörü Turkcell oldu. Üstün fiber altyapısı üzerinde sağlanan yüksek veri transferi kapasitesi sayesinde Turkcell 5G’ye hazır olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

17 ADET HD FİLMİ 1 SANİYEDE İNDİRMEK MÜMKÜN

Turkcell’in ulaştığı bu transfer hızı 60 dakikalık toplam 17 adet HD kalitede filmin sadece 1 saniyede aktarılabilmesi anlamına geliyor. Huawei OptiX OSN 9800M24 ve NE9000 Router sistemlerinin kullanıldığı uygulamada, klasik sistemlerden farklı olarak 75 Ghz bant genişliğinde çalışan tek taşıyıcı teknolojisi sayesinde kanal kapasitesi dört kat artarak 400Gbps’a ulaşırken omurga kapasite verimliliği ise 2.5 katına çıkıtı.

‘ARTAN KAPASİTE İHTİYACINA RAHATÇA CEVAP VEREBİLİYORUZ’

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla şebekelerini bugünden 5G’ye hazırlamak için gerekli altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “5G ile hayatımıza girecek olan sanal gerçeklik uygulamaları, sürücüsüz araçlar ve akıllı şehir çözümleri gibi yeni nesil teknolojilerle yüksek veri hızı ihtiyacı en üst seviyeye çıkacak. Şebekemize dâhil ettiğimiz tek taşıyıcılı 400 Gbps kapasiteli kanallar ile hızla artan kapasite ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap verebileceğimiz görülmüş oldu. Turkcell önümüzdeki dönemlerde de yeni teknolojiler konusunda sektörde öncülük etmeye devam edecektir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turkcell’in, Gebze’deki, veri, merkezinde, rekor, kırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı