Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 13:52
 
Türkiye’nin En Uzun Kültür Festivali Başladı!
Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliklerinden olan ve bu yıl 10. düzenlenen Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Giresunlular Gecesi ile başladı.
 
 
 
Darıca Haberi


Darıca Belediyesi ve il dernekleri tarafından düzenlenen Şehirler ve Kültürler Kaynaşması, tüm derneklerin katılımı ile Mehteran Takımı eşliğinde gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet Meydanından başlayıp merkez mahalleleri dolaşarak Darıca sahiline kadar devam eden Kortej yürüyüşüne vatandaşlar alkışlarla ve bayraklarla destek verirken Darıca sokaklarında renkli görüntüler oluştu. Kortej yürüyüşünün renkli görüntülerle sahilde sona ermesinin ardından Mehteran Takımı mini bir konser verdi.

ATEŞ YAKILDI

Sahildeki şölen alanında kısa bir selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, etkinliğe katılan bütün derneklere teşekkür etti. Başkan Karabacak, “Şehirler ve Kültür Kaynaşması ülkemizde eşi benzeri olmayan güzellikte bir program. 2007 yılında 7 dernekle başlayıp 41 derneğe ulaştığımız ülkemizin en uzun soluklu projelerinden olan Şehirler ve Kültürler Kaynaşması bir kardeşlik projesidir. Doğusundan batısına binlerce insanımızı her akşam Darıca sahilinde buluşturduğumuz, Darıca Belediyesi ve tüm il derneklerimizle beraber yaptığımız bu etkinlikte her akşam farklı bir yöremize, farklı bir ilimize gideceğiz. Ülkemizin güzelliklerini hep birlikte yaşayacağız. Bütün bölge halkımızı bu güzel etkinliğimize bekliyorum.” diyerek alandaki şölen ateşini yaktı. Başkan Karabacak ve AK Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık şölen kütüğüne plaket çaktılar.

PROTOKOL TAM KADRO

Darıca Sahil’de gerçekleştirilen 10’uncu şehirler ve Kültürler Kaynaşmasına; AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Ankara Sayıştay Başdenetçisi Ahmet Ortak, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Kocaeli Giresunlular Dernek Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Elmas, Darıca Giresunlular Dernek Başkanı Bilal Kır ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

TEŞEKKÜR EDERİZ

Giresunlular Gecesi’nde horon ve halaylarla unutulmaz bir akşam yaşanırken, yöresel sanatçıların sahne aldığı gecenin açılış konuşmasını Darıca Giresunlular Dernek Başkanı Bilal Kır yaptı. Başkan Kır, “10 yıldır şehrimizin gelenek ve göreneklerinin tanıtıldığı Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında memleketimizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz, Giresun’un gecesinde siz değerli hemşerilerimizle birlikte olmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Gecenin düzenlenmesinde bizlere katkıda bulunanlara teşekkür ediyor, hepinize iyi geceler diliyorum.” dedi.

TANIYOR VE EĞLENİYORUZ

Giresunlular Dernek Gecesinde bir selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise tüm bölge halkının ve ülkemizin dört bir yanından gelen misafirlerin katılımıyla 10 yıldır birlik ve beraberlik içinde devam eden Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasının artık marka olduğunu ifade etti. Başkan Karabacak, “Her akşam farklı bir şehrimizi ve kültürlerini tanıyacağımız 10.Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında ilk gece Karadeniz’in güzel şehri, Topal Osman’ın memleketi Giresun’dayız. etkinliğimiz sayesinde ülkemizin değişik coğrafyalarından gelerek yaşantılarını burada sürdüren vatandaşlarımız her akşam birlik ve beraberlik içinde hem eğleniyor, hem de değişik kültürleri tanıma fırsatı yakalıyor. Yeşil ve mavinin kucaklaştığı, inci kenti Giresunlu hemşerilerim, bu akşamda Giresun’u tanımak ve eğlenmek için buradayız. Hepiniz gecemize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

DARICA’MIZ AYRI GÜZEL

Programa katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da yaptığı selamlama konuşmasında programın hayırlara vesile olması temennisinde bulunurken, “Ülkemizin her bir köşesi ayrı bir cennet gibi, Karadeniz bölgemiz ayrı bir güzel, ama Darıca’mızda ayrı bir güzel. Doğduğumuz yerleri unutmadan doyduğumuz yerleri güzelleştirmek için de çalışıyoruz. Bu güzel etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız Şükrü Karabacak ve dernek yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

VATANDAŞLAR HORONA DOYDU

Protokol konuşmalarının ardından dernek yönetimi tarafından protokol üyelerine ve gecenin hazırlanmasında emeği geçenlere plaket takdimi yapıldı. Programda sahne alan sanatçılar söyledikleri birbirinden güzel, hareketli şarkı ve türkülerle Darıca Sahilini dolduranlara unutulmaz bir müzik ziyafeti sunarken, binlerce vatandaş türküler eşliğinde sahilin değişik noktalarında horon teperek gecenin tadını çıkardı. Gece sonunda vatandaşlara havai fişek gösterisi ile sürpriz yapıldı.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Türkiye’nin, En, Uzun, Kültür, Festivali, Başladı!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı