Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 09:19
 
Yazarlar söyleşi ve konferanslarla okurlarıyla buluşuyor
11. Kocaeli Kitap Fuarında farklı disiplinlerden yazarlar, okurlarıyla söyleşi ve konferanslarda bir araya geliyor
Kocaeli Haberi
Yazarlar söyleşi ve konferanslarla okurlarıyla buluşuyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nın Akçakoca Konferans Salonunda yazarlar söyleşi ve konferanslarla okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Tarih, edebiyat, kültür, sanat üzerine farklı disiplinlerden yazarlar, Kitap Fuarına katılan kitapseverlere kitaplarında yazdıkları konularda derinlemesine aktarımlarda bulunuyor. Kitapseverler soru sorarak ve interaktif bir şekilde gerçekleştirilen söyleşilerde, yazarlardan birinci ağızdan bilgi alma imkânı buluyor.

 İLKİN BAŞAR ÖZAL’DAN 2. DÜNYA SAVAŞI

Fuarın ikinci gününde Akçakoca Konferans Salonunda Bahçeşehir, Robert Kolej ve Maltepe üniversitelerinde tarih dersleri vermesinin yanı sıra TRT Belgesel kanalında yayınlanmakta olan Yakın Plan Cihan Harbi belgeselinin de editörlüğünü yapan İlkin Başar Özal, "Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi" kitabına da konu olan 2. Dünya Savaşında yaşanan süreci konferans katılımcılarına aktardı.

SAVAŞTA 60 MİLYON İNSAN ÖLDÜ

Özal, ‘’2. Dünya Savaşı 6 yıl devam etmiş ve dünyanın her yerini etkilemiş bir savaştır’’ diyen İlkin Başar Özal, Almanya ve Japonya’da birinci dünya savaşı sonrası tırmanan militarizmin 2. Dünya Savaşına sebep olduğunu dile getirdi. “Japonların Pearl Harbor saldırısıyla birlikte ABD savaşa girdi. Normandiya çıkarmasından sonra Almanlar geri çekilmeye başladı Berlin’e doğru. Türkiye Cumhuriyeti çevresinde savaşılmayan alan yok 2. Dünya Savaşında. Tarafsız bir ülke olarak kalmak için çok çaba sarf edilmiştir o dönem denge politikası izlenmiştir. Göstermelik olarak bizde Almanya’ya savaş ilan ettik. 60 milyon insan ölüyor savaşta bunların üçte ikisi sivil. Korkunç bir ham madde ve insan kaybına sebep olmuştur” dedi.

ÜLKEMİZDEKİ TÜM KİTAPLARIN SAYISI 15 MİLYON

Yazar Lütfü Özşahin Kitap ve Medeniyet isimli söyleşisinde, “İnsanlığın tarihsel serüveninde kitabın tüm insanlığın merkezinde yer aldığını söyleyebiliriz. Kitap olmadan sanattan, kültürden, estetikten bahsedemeyiz. Bizim geleneğimizde insanların yazdığı kitaplar ve tekvini kitap tasvir edilen evrendir. Evrenin yasalarının keşfi. Batı medeniyeti 17. yüzyıldan itibaren diğer medeniyetlere üstünlük sağlamasında evren kitabını iyi okumaları yatmaktadır. Gelecekle ilgili tasavvurları, planları olmayanlar geçmişle övünürler. Ülkemizdeki tüm kitapların sayısı 15 milyon, milli kütüphaneler ve üniversiteler dâhil. ABD Yale üniversitesinde sadece 15 milyon kitap var. ABD’de 300 milyon kitap bulunuyor” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜNCE VE KAVRAM ÜRETMEK İÇİN OKUMALIYIZ

Kişi başına kitaba harcanan para miktarının Avrupa’da 300 Euro, Türkiye’de ise 2 dolar olduğunu belirten yazar Lütfü Özşahin, “İstiklal Savaşında İngilizler, Fransızlar bizi işgal ettiler. Şimdi biz onlara benziyoruz. Kültürleri bize baskın geldiği için. Ben Müslümanım; Türküm demek yetmez. Kültürü, sanatı, bilimi batı dünyası üretiyor. Biz yaratılış kitabını okuyamıyoruz, Batılılar bizden daha iyi okuyor. Evrenin yasalarını keşfediyorlar. Kitabı bu perspektiften okumalıyız. Düşünce ve kavram üretmek için okumalıyız” dedi.

BİLGİ KİMİN ELİNDE İSE ONA TABİ OLMAK ZORUNDASIN

Özşahin, “Almanya’da liseden mezun bir çocuk 60 bin kelime ile konuşuyorken, Türkiye’de liseyi bitiren bir çocuk 10 bin kelime ile konuşabiliyor. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Bilgi kimin elinde ise ona tabi olmak zorundasın. Her medeniyetin beka sorunu vardır. Beka sorunu istemiyorsak üretmeli ve okumalıyız. Kitap okumak evreni okumak, varoluş gayesini okumaktır. Medeniyet kitapla kurulur. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir” ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yazarlar, söyleşi, ve, konferanslarla, okurlarıyla, buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı