Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 12:39
 
Yılmaz Yeniden Aday
Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Kamil Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, “Esnafımız Türk ekonomisinin şah damarıdır.” dedi ve tekrar aday olduğunu kamuoyu ile paylaştı.
 
 
 
Gebze Haberi


Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın 16 Ocak’ta olağan genel kurulu gerçekleştirilecek. Genel kurul öncesi Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanı adayı olduğunu açıklayan Ali Akgün’ün ardından bugün de Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Kamil Yılmaz bir basın toplantısı yaparak yeniden aday olduğunu açıkladı. Gebze Etiler Marmaris’te düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Kamil Yılmaz, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü ve 16 Ocak Basın Onur Gününüzü tebrik ediyoruz. Türk ekonomisinin şah damarı esnafımızın hizmetkârı olan yarım asırlık geçmişe sahip Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın 7. Olağan Genel kurulu 16 Ocak 2018 günü, saat 12.00’da Sultan Orhan Mahallesindeki Aşk-ı Mahal Düğün Salonu’nda gerçekleşecektir.

KAMUOYU BİLGİLENSİN

Genel Kurulumuzun esnafımıza, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye’nin en önemli ticaret merkezi olan Gebze’mizde demokrasiye olan inancımızla hazırlandığınız genel kurulumuzda, esnafımıza bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de kaliteli ve hızlı hizmeti en iyi şekilde ulaştırabilmek için 7. Olağan Genel Kurulumuzda ekibimizle birlikte bir kez daha göreve talibiz. Demokrasinin temel ilkesi seçme ve seçilme hakkında inancımızla odamız yönetimine talip olunması bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir.  Özellikle Basın mensubu arkadaşlarımızın ve onların aracılığı ile kamuoyunun, kıymetli esnafımızı bilgilendirmesine ihtiyaç olduğu inancı ile bu toplantıyı tertip ettik.

YANLIŞ ALGI OLUŞTURULMAK İSTENMİŞ

Önemli bulduğumuz konu başlıklarında sizleri bilgilendirmeyi zorunlu htik. Bazı yayın organlarında odamızın kredi vermediği yönünde haberler yer almış olmasından büyük üzüntü duyduk. Gebze Ticaret Odası dâhil bölgemizdeki 9 odanın kredi verme yetkisi yoktur.  Esnaf Odasının kredi vermesi kanunen mümkün değildir. Odalar kredi vermez. Kredi konusunun muhatabı Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’dir. Sanırız bu konuda kamuoyunda algı oluşturmak isteyen arkadaşlar büyük ölçüde nereye aday olduklarının bile farkında değiller. Hal böyle iken bundan önceki dönemde odamız kredi alma zorluğu çeken tüm üyelerimizin her zaman manevi destekçisi olmuştur. Odamızın da girişimleri ile Gebze, Dilovası ve Çayırova İlçelerimizde sadece 2017 yılında bin 200 ticaret erbabına KOSGEB’den faizsiz kredi kullandırılmıştır.

GSM SİSTEMİ KURDUK

Kredi konusunda oluşturulmak istenen algı yanlış, hatta trajikomiktir. Bu vesile ile sizlerle buluşma fırsatını yakalamışken 2 dönem boyunca 8 yılda Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak üyelerimize verdiğimiz hizmetleri de kamuoyuna duyurmak istiyoruz. 1966 yılında kurulan odamız göreve geldiğimizde 30 m2lik kiralık bir hizmet binasına sahipti. Gebze esnafının temsilcisi odamızın yarım asırlık geçmişine rağmen kendi binasın bulunmayışı önemli bir eksikti. 2010 yılında esnafımızın bize olan güveni ile çok kısa bir sürede kendi binamızı satın aldık. 250 m2lik binamızı tek kuruş borçlanmadan hizmete açtık. 2400 üyesi bulunan odamızın faaliyetlerini esnafımıza ulaştırmak, esnafımıza en hızlı şekilde hizmet vermek için GSM mesaj sistemi kuruldu.

KOCAELİ’YE ÖNCÜ OLDUK

Bizim bu adımımızın sonrası Kocaeli’nde tüm odalar benzer sistemleri kurdu. İlimizde öncü olduk. 8 yıllık hizmet dönemimizde başta Gümrük ve Ticaret bakanlığımız olmak üzere, Valilik, Kaymakamlık, Vergi Dairemiz, Belediyelerimiz, PALGAZ, İSU, Organize Bölge Müdürlükleri, diğer esnaf odaları ve TESK ile iyi ilişkilerimiz sonucu esnafımın sorunlarına kalıcı çözümler oluşturduk. Sağlık alanında Kartal Göz Hastanesi başta olmak üzere bölgemizde kurulu bulunan hastanelerimizle protokoller yaparak, sağlık hizmetinin daha uygun ve kaliteli şekilde esnafımıza ulaşmasını sağladık. Hiçbir esnafımızın ihtiyaç duymaması dileği ile üyelerimize ferdi kaza sigortası hizmetini ücretsiz olarak sağladık. Bundan sonraki dönemde de bu çalışmamızı genişleterek sürdüreceğiz.

ÜYELERİMİZ MAĞDUR OLUYORDU

Değişen Ticaret kanunları, müfredatları ile ilgili bilgilendirme toplantıları, esnaf seminerleri, iletişim olanaklarının tümünü kullanarak bilgi mesajları ve eğitim çalışmaları yaptık. Yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle ilgili yine odamız üyelerini bilgilendirme faaliyetlerimize devam edeceğiz. Üyelerimizden et ve et ürünleri satışı yapan işleme sahiplerine ve çalışanlarına hijyen uygulamaları ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılarak, katılım belgelerini kendilerine takdim ettik. Ayrıca Halk Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile eğitim faaliyetimiz sonunda 600 üyemize ve çalışanlarına Hijyen Eğitim Belgesi almaları sağlanmıştır. Esnaf bilgilendirme sistemine geçti. Vergi mükellefiyetini sonlandıran esnafımızın kaydı odamızda devam etmekte ve bu nedenle üyelerimiz mağdur olmaktaydı.

MAĞDURİYETİN ÖNÜNE GEÇTİK

ESBİS sistemi ile vergi kaydını kapatan üyelerimizin kayıtları incelenerek gerekli düşümü sağladık. Böylelikle esnafımızın her hangi mağduriyete uğramalarının önüne geçtik. Dinimizin ve kültürümüzün gereği ‘sağ elin verdiğini sol el görmemelidir’ deriz. Bizler göreve geldiğimiz günden bu yana odamızın imkânlarıyla eğitimden spora, kültür sanat faaliyetlerinden insani yardıma kadar tüm toplumun ve Türk ekonomisinin şah damarı esnafımızın yanında olduk.  İbadet de, kabahat de gizlidir. Bundan sonra da başta insani yardımlar olmak üzere her alanda ihtiyaç duyulduğunda Gebze Esnaf ve sanatkârlar Odası olarak bölgemiz halkının ve üyelerimizin emrinde olacağız.

AVANTAJLAR SAĞLAYACAĞIZ

Bir yetimin gözyaşı, bir annenin feryadı, bir mazlumun ahı işitildiğinde bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da o haykırışın yanında ilk Gebze Esnaf Odası Yönetimi olacaktır. En büyük hayalimiz ve hedefimiz esnafımızın yüzünü güldürebilmektir. Bu hedefle, oda olarak tüm üyelerimize yeni dönemde belge alma konusu başta olmak üzere ilgili kanunların bizlere verdiği yetkilerin tümünü kullanarak avantajlar sağlayacağız.” dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Yılmaz, Yeniden, Aday,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı