Haber Detayı
05 Nisan 2016 - Salı 12:17
 
Zeytinoğlu: Yerli otomobil Dilovası'nda üretilmeli!
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye’de Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Bursa üçgeninde en büyük üretim sağlanmaktadır. Bunun için en uygun yer Dilovası’nda kurulmalıdır” dedi.
Dilovası Haberi
Zeytinoğlu: Yerli otomobil Dilovası'nda üretilmeli!

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Clup Btinya’da basın toplantısı düzenledi. Bu yıl 22’nci düzenlenen KSO Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri hakkında bilgi veren Zeytinoğlu, yerli otomobil üretimi bakımından en uygun yerin Dilovası olduğunu açıkladı. 

 

22’NCİSİ DÜZENLENİYOR

Oda Başkanı Zeytinoğlu “KSO tarafından 1995 yılından bu yana çevrenin korunması ve gelişmesine katkıda bulunmak, çevresel açıdan sürekli teşvik etmek, değişen çevre kavramlarına uyumu cesaretlendirmek, ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra çevreye ve topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla “Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonu düzenlenmektedir. Türkiye’nin ilk çevre ödülleri organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni organizasyonunun bu yıl 22’ncisi yapılıyor” açıklamasında bulundu.

 

ÖDÜLLERİN GEÇMİŞİ

95-96 yıllarında 4 dalda (Yeşil Baca, Atık Su Arıtma Tesisi, Çevreci Ürün ve Çevreci Proje) verilen çevre ödülleri, 1997 yılından itibaren tek dalda verilmeye başlanmış ve “Çevreci Başkan” olarak bilinen “Şahabettin Bilgisu”nun adı verilmiştir diyen Zeytinoğlu “98 yılından itibaren civar iller ve 99 yılından sonra ise Marmara Bölgesinde yer alan illeri kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenlenmiştir. 2014 yılında ilk defa sektörel bazlı ayrım yapılmaya başlanmıştır. Büyük Ölçekli Firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödüllerinin yanı sıra başvuruların yeterli olduğu Otomotiv ve Yan Sanayi, Kimya, Gıda, Metal, Makine, Enerji ve Atık Geri Kazanım-Bertaraf vb. ana sektörler bağlığı adlında da ödüller dağıtılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

İL DIŞINDAN KATILIMLAR

Başvuru sayısının her sene arttığına dikkati çeken Oda Başkanı Zeytinoğlu “2015 yılında ödül organizasyonuna başvuran 23 firmanın 4 tanesi Uşak, Balıkesir, Bilecik ve Bursa illerindendir. 2015’de ilk Marmara Bölgesi haricinde gelen başvurular da değerlendirmeye alınmıştır. 2016 yılında ise ödül organizasyonun kapsadığı alan stratejik olarak genişlemiş ve organizasyon tüm Türkiye’de sanayi kuruluşlarına açılmıştır” dedi.

 

DİLOVASI’NDA KURULMALIDIR

Konuşmasının devamında yerli otomobil üretimine dair fikirlerini paylaşan Zeytinoğlu, ”Yerli otomobilin şehrimizde üretilmesi elbette bizi mutlu eder. Zaten otomobil üretimi konusunda Türkiye’de Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Bursa üçgeninde en büyük üretim sağlanmaktadır. Buralarda üretilme ihtimali yüksek olasılık. Ancak mikro milliyetçilik yaparak illa Kocaeli’de olsun diye bir ısrarda bulunmak yersiz olur. Sonuçta bunu yapacak olan ülkemizdir. Bu üçgen içerisinde şartları en uygun şehir hangisiyse orada yapılması uygun olur. Ancak ilimiz ülkemizin dünyayla rekabet açısından en önemli illerden bir tanesi ve ilimizde en önemli bölge de Dilovası’dır. Önümüzdeki ay köprünün de açılmasıyla değeri daha fazla olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

KRİZ ÇÖZÜLMELİDİR

Konuşmasının sonunda Haziran ayında kriz beklentilerinin olduğu iddialarına değinen Zeytinoğlu şunları söyledi, “Bize böyle bir duyum gelmedi. Krizin yaklaştığı veya işlerin yavaşlayacağına inanmıyorum. Şuan durumumuz gayet iyi seyrediyor. Rusya, Suriye ve Irak ile bazı sorunlar yaşandı. Suriye ve Irak ile çözümün oluşturulması sonucu Ortadoğu pazarında zaten önemli olan konumumuzu yükselteceğimize inanıyorum. Rusya ile olan sorunlar ise düzelmeye başladı gibi görünüyor. Sonuçta biz Rusya’ya bağımlıyız ancak Rusya’da bizden bağımsız değil. Rusya’nın bizden ithal ettiği bir çok ürün var ve bize ihtiyaçları var. Aramızda bulunan küçük sorunlarında zamanla ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeytinoğlu:, Yerli, otomobil, Dilovası'nda, üretilmeli!,
Yorumlar
Haber Yazılımı